Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Osmangazi'den Sirkeli'ye Osmanlı çeşmesi

Osmangazi Belediyesi, Balkanlar'da dostluk ve kardeşliğin gelişmesi için attığı adımlara bir yenisini ekliyor. Osmangazi Belediyesi, Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı Yunanistan'ın Gümülcine şehrine bağlı Sirkeli'ye Osmanlı izlerini taşıyacak 4 kurnalı bir çeşme inşa ediyor.

Osmangazi'den Sirkeli'ye Osmanlı çeşmesi

Gümülcine'ye Kozlukebir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Alantepe panayırı ve yağlı güreşleri büyük bir coşkuyla yapıldı. Osmangazi Belediyesi, aynı zamanda kardeş şehir olan Kozlukebir'deki panayıra 17 kişilik bir heyetle katıldı. Kozlukebir'e bağlı köyleri ziyaret eden heyet, gittikleri yerlerde büyük bir sevgiyle karşılandı. Hırcan, Hemetli, Dündarlı ve Sirkeli köylerini gezen heyet, bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından samimi bir havada karşılanıp ağırlandı.
Sirkeli köyünde ziyaretçilerini karşılayan köy halkı, köy meydanında kurnalı bir çeşmeye ihtiyaç duyduklarını söyleyip bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Hep birlikte çeşme yapılması istenen alanı inceleyen heyet, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın himayesinde çeşmenin Sirkeli'ye kazandırılacağı sözünü verdi. Sirkeli köyüne yapılacak çeşme, coğrafi ve mimari özellikleri itibariyle traverten kesme taştan inşa edilecek. 4 kurnalı olması istenen ve buna göre projelendirilecek olan çeşme, üstü ahşap saçaklı ve form olarak Osmanlı izleri ve motifleri taşıyacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!