Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Osmangazi'de kentsel dönüşüm başlıyor

Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen Kentsel Dönüşüm Master Plan çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, çalışmaların Kasım ayı sonu itibariyle kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

Osmangazi'de kentsel dönüşüm başlıyor

Kamuoyu tarafından büyük bir merakla beklenen Kentsel Dönüşüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Mustafa Dündar, belediye olarak temel hedeflerinin Osmangazi'de bir vizyon ortaya koymak olduğunu ifade etti. Başkan Mustafa Dündar, "Bizler, önce vizyonu ortaya koyacağız. Bu vizyon çalışmalarımız da şekillenmiş durumda. Özel bir firma tarafından yürütülen bu çalışmaları en kısa sürede toparlayıp, Kasım ayı sonu itibariyle kamuoyu ile paylaşacağız" dedi. Osmangazi'de yürütülen Kentsel Dönüşüm Master Plan çalışmaları kapsamında ilçenin tamamının tarandığını, bin 500 hektarlık alanda ise detay çalışmalarının yapıldığını ifade eden Başkan Dündar, "Gerek fiziki, gerek sosyal doku çalışması yapılarak, ilçenin adeta büyük fotoğrafı çekildi. Yürütülen bu çalışmalar ekiplerimiz tarafından büyük bir titizlikle toparlanıyor. Bundan sonraki süreçte, kentsel dönüşüm süreci ile ilgili yapılacak teknik ve sosyal çalışmaları bir şekle sokarak, adım adım uygulamaya başlayacağız" dedi.
Kentsel Dönüşüm Master Plan çalışmalarını yürüten firma yetkililerinin, 2.5 aylık çalışma sonunda elde ettiği verileri değerlendiren Başkan Mustafa Dündar, ilçede lokal bir kentsel dönüşüm uygulaması değil, genel bir uygulama düşündüklerini ifade etti. Kentsel Dönüşümün çok ciddi bir süreç olduğunu ve bu süreçte herkesin sorumluluğu bulunduğunu belirten Dündar, "Belediyenin yapacağı işlerde, özel sektörün yapacağı işler de ayrı ayrı belirlenmiş durumda. Bu sürecin en önemli ayaklarından biri olan Ankara'nın yapacağı işler de belli. Daha önce de ifade ettiğim gibi, biz bu konuda vizyonumuzu ortaya koyacağız. Zaten vizyonun ortaya konulması ile birlikte işler kendiliğinden yürüyecektir" dedi.

İlçede Kentsel Dönüşüm Master Plan çalışmalarını yürüten firma yetkilileri tarafından, Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirilen sunumda, 2.5 aylık süre içerisinde ilçede 120 bin bağımsız birimde (Konut) durum tespiti yapılıp, öncelikle müdahale edilecek alanların belirlendiği, yapılan çalışmalarla Osmangazi'nin risk analiz raporlarının çıkartıldığı ifade edildi. Elde edilen verilere göre Uludağ'ın yamaçlarındaki bölgelerde heyelan riski bulunduğu, dere yataklarında taşkın ve su baskını tehlikesi ön plana çıkarken, ilçenin Kuzey kesiminde ise sıvılaşma riski ve kaçak yapının ön plana çıktığı belirtildi.

Belediye meclis salonunda Başkan Mustafa Dündar, Başkan Yardımcıları ve ilgili komisyonlarda görevli meclis üyelerinin de katıldığı brifingde, ilçenin tamamını kapsayan Kentsel Dönüşüm Alanlarının Tespiti çalışmalarında, sosyo-ekonomik ve göç analizinden, nüfus yoğunluğuna, gelir gruplarından sosyal donatı alanlarına ve yollara kadar tüm ayrıntıların ayrı ayrı analiz edildiğini söylediler. Yaklaşık 2.5 saat süren sunumun ardından Başkan Mustafa Dündar, Başkan Yardımcıları ve ilgili komisyonlarda görevli Belediye Meclis Üyeleri, Kentsel Dönüşüm çalışmalarını yürüten firma yetkilileri ile birlikte saha çalışmalarının yapıldığı bölgeleri gezdi. Küçükbalıklı, Altınova, Yunuseli, Hamitler, Demirkapı ve Hisar mahallelerini gezip çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Mustafa Dündar, Osmangazi'de Kentsel Dönüşümün kısa süre sonra başlayacağını açıkladı.   

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!