Osmangazi Balkanlara sevgi ve barış taşıyor

Osmangazi Belediyesi, Balkanlarda dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin artırılması için sürdürdüğü çalışmalara bir yenisini Yunanistan'ın Kozlukebir Belediyesi ile kardeşlik ilişkilerini başlattı.

Osmangazi Balkanlara sevgi ve barış taşıyor

Osmangazi Belediyesi, Balkanlarla olan sosyo-kültürel ilişkilerini her geçen gün attığı yeni adımlarla güçlendiriyor. Daha önce birçok Balkan kentiyle kardeş belediye olan Osmangazi Belediyesi, bu kez Yunanistan'ın Gümülcine kentine bağlı Kozlukebir Belediyesi ile kardeş belediye olmak için çalışmaları sürdürüyor. Kozlukebir Belediyesi'nin daveti üzerine Alantepe Yaylası'nda düzenlediği panayıra katılan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şenliğin açılışında yaptığı konuşmada Balkanlardaki belediyelerle kardeşlik ilişkilerini her geçen gün daha da kuvvetlendirdiklerini söyledi. Dündar, "Hedefimiz Balkanlarda ve Batı Trakya'da huzuru tesis etmektir. Barış ve kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz. Balkanların geleceği Anadolu'nun geleceğidir. Ortak kültürümüz, ortak geleneklerimiz ve ortak değerlerimiz var. Biz bu bağlarımızı daha da kuvvetlendirmek için çaba harcıyoruz" dedi.
Avrupa'nın geleceğinin bölgesel kalkınmadan geçtiğini anlatan Dündar, yerel idarelerin kurduğu bu tür ilişkilerin ülkelerin ilişkilerini de olumlu anlamda geliştirdiğini kaydetti.
Dündar, Kozlukebir'e bağlı Dündarlı Köyü'nde oturan babası ve akrabalarını da ziyaret ederken, gerek Alantepe Festivali'nin yapıldığı yaylada gerekse memleketi Dündarlı Köyü'nde büyük ilgi gördü. Panayır alanında standları gezerek buradaki insanlarla sohbet eden ve hasret gideren Dündar, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Alantepe Panayırı'nın bir benzerini 11 yıldır Bursa'da Gündoğdu'da yaptıklarını ve buradan ilham alarak Batı Trakya Kültürü'nü Bursa'ya da taşıdıklarını kaydetti.
Kozlukebir Belediyesi'nin davetlisi olarak Alantepe Panayırı'na katılan Osmangazi Belediyesi heyetinde yer alan Başkan Yardımcıları Ayhan Sezer ve Mehmet Çoban ile daire müdürleri de bölge halkının büyük sevgisi ve ilgisiyle karşılandı. Osmangazi Belediyesi, kardeşlik ilişkileri kapsamında Kozlukebir Belediyesi'nin düzenlediği festivale sanatçı desteği de sağladı. Türkiye'den davet edilen ünlü halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü, Batı Tarkya Türkler ile buluşurken, ortak kültürün melodileri yaylayı dolduran Batı Trakya Türklerini coşturdu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!