Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ortopedi alanında doğum sonrası sık görülen hastalıklar neler? (ÖZEL HABER)

Ortopedi alanında doğum sonrası sık görülen hastalıkların başında tuzak nöropati ve sıkışma sendromları geliyor. Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bangin Bekir Candan, "Doğum esnasında kadının bütün fizyolojisi değişir ama vücut en çok ödem toplar. Bu sıvı toplanmasına bağlı olarak, sinir sıkışması olur ve hastalıklarda artış olur" dedi.

Ortopedi alanında doğum sonrası sık görülen hastalıklar neler? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Gebelik sonrası ortopedi alanında bazı hastalıklar daha sık görülüyor.

Özellikle tuzak nöropati ve sıkışma sendromları en sık görülen hastalıklardan.

"GEBELİKTE VEYA DOĞUM SONRASINDA BU İKİ HASTALIĞIN SIKLIĞINDA ARTIŞ OLUR"

Op. Dr. Bangin Bekir Candan, "Tuzak nöropati dediğimiz hastalıklar ya da sıkışma sendromları gebelikten sonra daha sık görülüyor. Çünkü doğum esnasında kadının bütün fizyolojisi değişir ama vücutta en çok ödem olur, sıvı toplanır. Bu sıvı toplanmasına bağlı olarak, bir kirişin ya da sinirin sıkıştığı ve bunun neticesinde olan hastalıklarda artış olur. Mesela bizim normalde de çok gördüğümüz bir hastalık, karpal tünel sendromudur. Yani sinirin el bileğinden sıkışmasıdır. Ya da kubital tünel sendromu dediğimiz bir başka hastalık ise sinirin dirsek seviyesinde sıkışmasıdır. El bileğinde sıkışma daha sık görülür. Gebelikte veya doğum sonrasında bu iki hastalığın sıklığında artış olur. Bu aslında yalancı bir artıştır. Kadının vücudunda sıvı toplandığı için tünelden geçen sinir bu tünelde sıkışacaktır. Özellikle gebelikten önce buna bir yatkınlığı varsa, yani sinir sıkışmasına yatkınlığı ya da düşük seviyede bir sinir sıkışması varsa, gebelik esnasında ya da doğumdan sonra bunda artış olacaktır" diye konuştu.

"BU SIKIŞMANIN SEBEBİ DOĞUM GEBELİK ESNASINDA ALINAN ÖDEMDİR"

"Gebelikte ödem olduğu için bu sıkışma artacaktır" diyen Op. Dr. Bangin Bekir Candan, "Bu hastalarda doğumunu yapması ya da ödemini atması bir süre beklenir. Eğer sıkışıklık hala devam ediyorsa müdahale etmek gerekir. Bir kısım hasta doğumdan sonra bundan kurtulacaktır. Yine bir diğer sıkışma sendromu olan tetik parmak vardır. Tetik parmaksa, parmak kirişlerinin geçtiği tünellerde sıkışmasıdır. Çünkü kiriş geçtiği tünel içinde sıkışacaktır. Bu sıkışmanın sebebi gebelik esnasında alınan ödemdir. Bir diğer sıkışma sendromu, de quervain hastalığı dediğimiz, birinci parmak kirişinin sıkışması. Bu ve bunun gibi sıkışma sendromları, tuzak nöropatiler gebelikte veya doğumun erken döneminde artış gösterir. Bunların bir kısmı ilaçla, bir kısmı fizik tedaviyle, bir kısmı da enjeksiyon tedavisiyle iyileştirilir. Şiddetli olan kısmı ise cerrahiyle tedavi edilir. Söylediğim gibi bu hastalarda doğumunu beklemekte fayda vardır" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!