Ortaya çıktı! ABD kirli yakıt satıyor!

ABD'nin hava kirliliğiyle mücadele eden Hindistan'a kirli yakıt ihraç ettiği ortaya çıktı.

Ortaya çıktı! ABD kirli yakıt satıyor!

Associated Press'in yürüttüğü araştırmada, ABD'nin ülke içinde satamadığı katran kumları ve ağır yakıttan arta kalan petrokoku Hindistan'a ihraç ettiği bildirildi.

ABD'nin 2016'da Hindistan'a 8 milyon metreküplük petrokok gönderdiği  kaydedilen araştırmada, karbon ve sülfür içermesi nedeniyle oldukça zararlı olan  petrokokun ucuz ve ısıl değerinin çok yüksek olduğu belirtildi.

Sağlık ve çevre uzmanları, dünyada petrokokun en büyük üreticisi ABD'nin bir çevre problemini ihraç ettiğine dikkati çekti.

Hindistan Çevre Kirliliği Kontrol Birimi, yapılan testler sonucu  ABD'den ithal edilen petrokokta normal kömüre göre 17 kat daha fazla sülfür  bulunduğunu vurguladı.

Hint çevreci Sunita Narain, "Biz dünyanın çöp kutusu olmamalıyız.  Zaten hava kirliliğiyle uğraşıyoruz." ifadesini kullandı.

Yeni Delhi'de yaşayan 63 yaşındaki Satye Bir, başkentin kirli havası  yüzünden astım spreyi kullandığını dile getirerek, "Hayatım bitti. Akciğerlerim  bitti. Nefes alamıyorum." dedi.

Hindistan'da her yıl yaklaşık 1,1 milyon kişi hava kirliliğine bağlı  nedenlerden hayatını kaybediyor.

Ülkede çocukların yüzde 50'sinde akciğer fonksiyonlarında azalma  olduğu belirtiliyor.

Yeni Delhi'de geçen ay görüş mesafesi yer yer 1 metreye kadar  düşerken, hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği standardın  yaklaşık 30 kat üzerinde olduğu açıklanmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!