Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ORTADOĞU BURSA'DA MASAYA YATIRILDI

Bursa Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Felsefe Çalışma Grubu tarafından 'Ortadoğu'daki İktidar İlişkilerinin Yeniden Yapılandırılması' konulu konferans düzenlendi.

ORTADOĞU BURSA'DA MASAYA YATIRILDI

Merinos AKKM Başkanlık Salonu'ndaki programın başında konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Türkiye'nin en güçlü ve dinamik kent konseyi konumunda bulunan Bursa Kent Konseyi'nin 19 aylık süreç içerisinde bin 300 faaliyet gerçekleştirdiğini açıkladı. Her konuda her kesime açık olan bir yapıda olduklarını belirten Pala, 33 ayrı çalışma grubu ve 4 ayrı meclis ile bir demokrasi platformu oluşturdukları vurguladı.
Toplantıda moderatörlük yapan Olay Gazetesi Köşe Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, dünyadaki son gelişmelerin değerlendirileceği toplantıyı düzenleyenlere teşekkür etti. Kuzey Afrika'dan başlayıp Orta Doğu'yu saran ateşin bu topraklarda yaşayan herkesi ilgilendirdiğini belirten Yılmaz, hareketleri iyi izleyip, sonuçlarını çıkarmak gerektiğini vurguladı. Tunus'ta başlayıp, Mısır'da ve Libya'da devam eden halk ayaklanmasının devletle çatışır hale geldiğini dile getiren Yılmaz, "Asıl amaç su mu, petrol mü" derken, Ürdün'den, Bahreyn'den ve sınır komşusu Suriye'de de hareketlenmeler olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, Türklerin bir dönem hükmetti topraklardaki gelişmelerin inceleneceği toplantının verimli olacağını da söyledi.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün ise, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da yaşanan son gelişmeleri yorumladı. Orta Doğu'da yaşananların konuşmakla geçiştirilemeyeceğini, Türkiye'nin de bu konulara müdahil olduğunu belirten Öğün, Libya'da Türk yatırımcılarının 30 milyar dolara yakın zenginliği bulunduğuna dikkat çekti.
Orta Doğu tabirine de karşı çıkan Öğün, bölgenin aslında 'Bereketli Hilal' terimine daha uygun olduğunu söyledi. Büyük Orta Doğu Projesi'nin de aslında Orta Doğu diye tabir edilen alanın büyütülmesi için ortaya atıldığını kaydeden Öğün, "'Bereketli Hilal' tabiri Fırat, Dicle ve Nil'den dolayı kullanılmaktadır. Hatta buna Tuna Nehri bile katılabilir. Demek ki su meselesi gittikçe gerçek bir mesele haline gelmektedir. Öte yandan bu bölgenin İpek yolu ve Baharat yolları geçmişi vardır. Yani su ve mal ile hizmetlerin aktarılması konuları 'Bereketli Hilal'dir. Üçüncü konu ise enerji meselesidir. Bu üç kalemden herhangi birini atlayarak bir tanesini sebebi asli gibi sunmanın anlamı yoktur" dedi.
Modern dünyanın bu bölgenin canına okuduğunu söyleyen Öğün, modern dünyanın bu zamana kadar bölgeye ev ödevlerini hep ya bereketli tarihini almak için ya da istediği gibi kullanmak için verdiğini de kaydetti. Öğün, "Eskiden Türkler ve Araplar çok iyi geçinirdi. Şimdi ise iki millet bir birini tanımıyor. Eskiden Bursa'daki İpek Hanı'na Acem, Arap, Cenova, Viking tacirleri gelip mallarını döker, hep beraber yemek yerdi. Dünyalarımız fena halde küçültüldü. Her şeye bu coğrafyaya toptan itiraz ederek başlamalıyız. Herkes biraz kendi benliğinden vazgeçerse birbirimizi anlayabiliriz. Ben, sen tabirinin olmadığı yerde 'Bereketli Hilal' ışıldayacaktır. Yoksa yüzlerce devlet kurulur, yeni yeni milletler çıkarmaya çalışırız. Mezopotamya'nın sakini olmayı, ancak orayı başkalarıyla paylaştığın zaman hak etmiş olursun. Sen, ben kavramlarının bizleri de kadar küçülttüğünü kavrayamaz isek Fransız jetleri daima bizim semalarımızda cirit atacaktır. Bunu yapamazsak İngilizler bu coğrafya için çok incelikli senaryolar geliştirecek. ABD'de istediği gibi kovboy oyunu oynayacak" diye konuştu.
"TÜRKİYE SON 50 PILDA İLK DEFA DIŞİŞLERİ DOKTRİNİ GELİŞTİRDİ"
Hükümet tarafından yeni yeni dışişleri doktrini geliştirildiğini anlatan Öğün, "Dışişleri Bakanımız 'Sınırlar yoktur. Kapılar vardır. Kapılar da kapatmak için değil, açmak içindir' diyor. Son 50 yıllık Türk dışişleri tarihinde ilk defa kendi doktrinini inşa edildiğine inanıyorum. Bu yeni doktrin 'Bereketli Hilal'in lafıdır. Düne kadar PKK meselesi yüzünden Suriye ile kanlı bıçaklı idik. Şimdi ise iki millet birbirine çok rahat gidip gelebiliyor. Uluslar arası doktrinin kurulması için bir şeylerin yapılması gerekiyordu. Bunu yine bizler yaptık. Buralarda sınırlar olmaz. Buranın kendi mukadderatına sınırlar ekleyerek ancak Bereketli Hilal'e ihanet etmiş oluruz" şeklinde konuştu.
Libya'ya harekat başlamadan önce İstanbul'daki bir panelde 'Kaddafi benim kardeşimdir ve bu aile içi bir meseledir' dediğini hatırlatan Öğün, şunları söyledi:
"Herkes kardeşini sevmek zorunda mı? Ama bu gerçeği de değiştirmez. Kaddafi benim hiç sevmediğimi bir kardeşimdir. Kaddafi'nin temsil ettiği şeylerle problemli olmak başka bir şeydir, Fransızın jet uçurması başka bir şeydir. Burada ortak bir tavır almak gerekiyor. Orta Doğu'da hiçbir şey değişmeyecektir. Rahatlıkla söylüyorum. Değişecekse de bunların tartışılacağı dili inşa etmeden mümkün değildir. Bu dil de bugün yoktur. Bugün bir Firavun'u indirirsiniz, yarın başka bir Firavun gelir. Bu hikayeden tarih değil, çevrim çıkar. Buradan yeni bir tarih çıkarmak istiyorsak iktidar ilişkilerini, tüm bağlantılarını, muhalefetiyle masaya yatırmak gerekir. Bu da iki büyük hikayenin içinde Orta Doğu'yu konuşmak gerektirir. Bunlar da devlet ve paradır. Yeni Orta Doğu çıkacaksa bu iki sütunun arasından çıkacaktır. Sermaye ile kozunu paylaşan bir tarih çıkacaktır. Onun için hiçbir şey ummayın. Mısır'da daha kepazelikler yaşanacak. Libya darma duman olacak. Tunus'tan hiç birşey çıkmayacak. Suriye'den ise büyük ihtimalle kan davası çıkacak. İran meselesi daha öne çıktıkça Bahreyn, Yemen, Suudi Arabistan'daki meseleler daha birincil hale gelecek. Orta Doğu'daki salıncaklanma devam edecektir".
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, konuşmacıların sorularını cevapladı. Programın sonunda ise Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Battal Keskin ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala tarafından konuşmacılara plaket verildi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!