Ortadoğu artık despotik anlayışla yönetilemez

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, "Mısır'da yaşananları izleyince Ortadoğu halklarının artık despotik bir anlayışla yönetilemeyeceği sürecine girdiğimizi gördüm" dedi.

Ortadoğu artık despotik anlayışla yönetilemez

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamuda toplu iş sözleşmeleri toplantısı öncesinde, gazetecilerin Mısır'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Mısır'daki iktidar ve demokrasi kavgasının, Mısır ölçeğinde değil, Ortadoğu ölçeğinde bir kavga olduğunu dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

"Mısır'da yaşananları izleyince Ortadoğu halklarının artık despotik bir anlayışla yönetilemeyeceği sürecine girdiğimizi gördüğümü ifade etmek istiyorum. Bir tabir vardır: Cin şişeden çıkmıştır. Yani demokrasi ve özgürlükler artık şişeden çıkmıştır. İnsanlar özgür, demokratik bir ortamda yaşama lezzetini de tatmışlardır ve buradan geri dönüşün çok zor olacağı inancı içerisindeyim."

Demokrasi havarisi kesilenlerin, insanlığa demokrasiyi öğretenlerin darbe karşısında sessiz kalmalarından üzüntü duyduğunu dile getiren Çelik, "Bir başka ifadeyle Batı'nın bu anlamda battığını söyleyebiliriz. Mısır'daki olaylar karşısında battığını rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Samimiyet gerektiriyor bu olay ve bana sana meselesi değil. Eğer gerçekten demokrasiden yanaysak tavrımızı her antidemokratik girişime karşı koymamız gerekiyor" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!