Orta kulak enfeksiyonunu tespit eden telefon uygulaması geliştirildi

Çocukluk ve bebeklik çağının en sık rastlanan hastalıkları arasında bulunan orta kulak enfeksiyonlarının tespiti için bir akıllı telefon uygulaması geliştirildi. Kulak zarına gönderilen sesin analizini yapan uygulamanın, tanı koymada yüzde 85 başarılı olduğu belirtildi.

Orta kulak enfeksiyonunu tespit eden telefon uygulaması geliştirildi

Orta kulak enfeksiyonları (Otitis media), ebeveynlerin çocuklarını doktora götürmelerinin en yaygın nedenlerinden biri. Otitis media kulak zarı arkasındaki orta kulakta sıvı biriktiğinde ve enfekte olduğunda meydana gelen bir hastalık. Orta kulaktaki enfeksiyon kronikleştiğinde ise ciddi sonuçlar doğurabiliyor

Orta kulak enfeksiyonları çocukluk çağında sık görülmesine rağmen özellikle bebeklerde tanı koymak zaman zaman zor olabiliyor. 

Medimagazin'in haberine göre Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kulak zarı arkasındaki sıvıyı, bir parça kağıt ve bir akıllı telefonun mikrofon ve hoparlörünü kullanarak tespit edebilen yeni bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. 

"ARAŞTIRMADAN % 85 DUYARLILIK, % 82 ÖZGÜLLÜK ELDE EDİLDİ"


Akıllı telefon uygulamasının mantığı, küçük bir kağıt hunisi aracılığıyla kulağa bir dizi ses göndererek, sesin yansımasının analizine dayanıyor.

98 hasta üzerinde klinik bir çalışma yaptıklarını söyleyen araştırmacılar, tanıyla ilgili olarak timpanometri ve pnömatik otoskopide yayınlanan performans ölçümleriyle karşılaştırılabilir olarak % 85 duyarlılık ve % 82 özgüllük elde ettiklerini açıkladı.

Araştırmanın sonuçları 15 Mayıs 2019'da Science Translational Medicine'de yayımladı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!