Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Orta Afrika için çağrıda bulundu

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Franciscus, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan şiddet ve yağma hareketlerinin acilen durması çağrısında bulundu.

Orta Afrika için çağrıda bulundu

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Franciscus, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan şiddet ve yağma hareketlerinin acilen durması çağrısında bulundu.


Papa Franciscus, Papalık seçimleri nedeniyle yaklaşık bir aydır yapılamayan papaların her çarşamba günü yaptığı genel kabulünü ilk kez yaptı ve "Büyük minnet ve hürmetle andığım selefim Papa 16. Benediktus'un ellerinden aldığım bu şahitlikteki ilk genel kabulde, sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

Katolik aleminin 266. Papası Franciscus konuşmasında, Orta Afrika Cumhuriyeti'nden bir süredir gelen çatışma haberlerine değinerek, "Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki şiddet ve yağmanın acilen durması için çağrıda bulunuyorum" ifadesini kullandı.

Papa, ülkeyi etkileyen bu krize karşı acilen siyasi bir çözüm bulunması hususunda çağrı yaptı.  Papa Franciscus'un ilk genel kabulü olması sebebiyle Aziz Petrus meydanında yapılan etkinliğe, 15 bin kişinin katıldığı belirtildi.

Papa, resmi konutu istemedi

Öte yandan, ilk günden bu yana sadeliğiyle dikkati çeken Papa Franciscus, sadeliğini Papalık Sarayı'ndaki Papalık resmi konutunu kullanmayarak sürdürüyor.

Emerit Papa 16. Benediktus'un görevinden ayrılmasından sonra mühürlenen Papa Franciscus'un seçimiyle tekrar açılan resmi konutta, süratli bir şekilde yenilemelerin yapıldığı ancak, yeni Papa'nın burada kalmayı tercih etmediği bildirildi.

Vatikan Sözcüsü Rahip Federico Lombardi dün yaptığı açıklamada, Papa'nın normal yaşantısına devam etmek istediğini ifade ederek, Papalık seçimi için geldiğinde konakladığı Santa Marta konukevindeki odasında ikamet edeceği bilgisini verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!