Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Orman işçilerine komando eğitimi

ORMAN yangınlarına müdahalenin en önemli ayağını oluşturan orman işçilerinin eğitimi, komando eğitimlerini aratmıyor. İşçilere pentatlon parkurunda helikopterden atlama, tırmanma, sürünme eğitimi verilirken, arazöz sürücülerine de ileri sürüş teknikleri öğretiliyor.

Orman işçilerine komando eğitimi

 

Son günlerde hava sıcaklığının artması ve nem oranının düşmesiyle birlikte orman yangını riski artarken, Antalya'daki Uluslararası Orman Yangınları Eğitim Merkezi'nde olası yangınlara müdahalenin en önemli ayağını oluşturan orman işçilerine yönelik eğitimler veriliyor. İdari bina, yangın eğitim bölümü, yangın harekat bölümü, ileri sürüş teknikleri parkuru ve pentatlon parkurunun yer aldığı 50 hektarlık alan üzerine kurulu merkezde, orman işçilerine yönelik eğitimler komando eğitimini aratmıyor.

PENTATLON PARKURU

Önce yangın anında neler yapılması gerektiği konusunda masa başı eğitimi alan orman komandoları, zorlu orman şartlarında yangına nasıl müdahale edeceklerini de uygulamalı öğreniyor. Uluslararası standartta inşa edilen ve geçen yıl faaliyete geçen Uluslararası Orman Yangınları Eğitim Merkezi'nde sürdürülen zorlu eğitimlerin başında çeşitli engellerden oluşan pentatlon parkuru yer alıyor. Orman komandolarına pentatlon parkurunda helikopterden atlama, tırmanma, sürünme gibi eğitimler verilerek zorlu koşullara ayak uydurması sağlanıyor.

ARAZÖZLERE 20 FARKLI ENGEL

Merkezde ayrıca ileri sürüş teknikleri ile ilgili de eğitimler veriliyor. Orman komandolarının yangına müdahalede kullandığı arazözler bu parkurda, 'boyun geçişi', 'basamak', 'yan geçiş', 'hendek', 'kanal geçişi', 'çamur' ve 'su geçişi' gibi 20 farklı engelden geçiyor.

İLK MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Uluslararası Orman Yangınları Eğitim Merkezi'nde yürütülen eğitimler hakkında bilgi veren Merkez Müdürü Ahmet Kısa, "Şu an itibariyle orman işletme şeflerimize uzmanlık eğitim veriliyor, arazöz operatörlerimize de ileri sürüş teknikleri öğretiliyor. Orman yangınlarıyla mücadelede ilk müdahale çok önemli. O nedenle de müdahale organizasyonunda bulunan ekiplerimizin fiziki kondisyonlarını artırmaya yönelik çalışmalar için bu pentatlon sahası inşa edildi. Burada arkadaşlarımız rutin olarak çalışmalarını yapmak kaydıyla daha etkin ve de verimli müdahale amacıyla kondisyonlarını artırıyorlar" dedi.

ULUSLARARASI EĞİTİMLER

Uluslararası standartlara uygun şekilde yapılmış merkezde haftalık eğitimlerin devam ettiğini ifade eden Ahmet Kısa, "Bundan sonraki süreçte de uluslararası eğitimlerin planlamasını yapma aşamasındayız. Önümüzdeki dönemde de uluslararası eğitimlerimize başlayacağız" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!