Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Orman işçileri yarıştı

KARABÜK Orman İşletme Müdürlüğü'nün olası yangınlara hazırlanmak amacıyla gerçekleştirdiği tatbikatta, mevsimlik işçiler hortumları bağlayıp, su sıkarak yarıştı.

Orman işçileri yarıştı

Karabük Orman İşletme Müdürlüğü Cemaller Köyü'ndeki orman deposunda yangın söndürme tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta ilk olarak İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nden gelen yangın uzmanları orman işçilerine araç ve gereçleri tanıtarak, yangına ilk müdahale konusunda eğitim verdi. Bir saat süren eğitim sonrasında boş alana getirilen ağaç dalları tutuşturuldu. Alevler bir arazözden sıkılan suyla söndürüldü. Daha sonra Karabük ve Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü'nde mevsimlik orman işçisi olarak çalışan 50 işçi, 275 metre uzaklığa hortum çekip, su sıkarak yarıştı. Arazözlere binen 4'er kişilik ekipler telsizden verilen startla birlikte birinci olabilmek için çabaladı. Arazözden inen işçiler, 25 metrelik hortumları birbirine geçirip 275 metreye geldikten sonra su sıktı. Karabük A2 ekibi 3 dakika 19 saniyelik süre ile birinci oldu.

Karabük A2 ekibi adına konuşan Ömer Gökdağ, "3 dakika 19 saniyede 275 metreye hortum çekme ve köpüklü müdahalede ekibim birinci oldu. Gururluyuz, orman teşkilatında azimle çalışmaya devam edeceğiz. Mevsimlik işçi olarak çalışıyoruz. İlerleyen süreçte de inşallah kadromuzu bekliyoruz" dedi.

Orman İşletme Müdürü Mehmet Emin Uzunsoy ise eğitimlerin çok önemli olduğunu belirterek, "Olası yangınlara müdahale edecek ekiplerimizin yangın söndürme performanslarını arttırmak için bu eğitimlerin zorunlu olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki aylar en fazla yangınlarının olduğu aylar. Araç, gereç ve personel olarak hazırız. Ama esas iş vatandaşımıza düşüyor. Özellikle vatandaşlarımızın piknik yerleri dışında kesinlikle ateş yakmaması lazım. Tatbikatımızı bir yarışma şeklinde sonlandırdık. Bu arkadaşlarımıza bir heyecan oldu. Birinci olan arkadaşlarımıza yangın sezonu sonundaki performansları da değerlendirilerek takdirname ve gereken ödül verilecek" dedi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!