Organları 4 kişiye hayat verdi

Konya'da haftada üç gün diyalize giren 10 yaşındaki Gülbeyaz Bekçi, İzmir'de beyin ölümü gerçekleşen 15 yaşındaki Serhat Üner'in ailesinin bağışladığı böbrekle Antalya'da hayata tutundu.

Organları 4 kişiye hayat verdi

Konya'da yaşayan Kader ve Reşat Bekçi çiftinin 5 çocuğundan en büyüğü olan Gülbeyaz, 7 ay önce şiddetli ağrı ve yüksek ateş ile götürüldüğü hastanede kronik böbrek yetmezliği teşhisi ile karşılaştı. Yapılan müdahalelere karşın Gülbeyaz'ın böbrekleri kurtarılamadı. Hastalığın teşhisinden sonra 5 kez krize giren ve ardından yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Gülbeyaz, haftada üç gün diyalize girmeye başladı.

Gülbeyaz'ın annesi 29 yaşındaki Kader ve babası 34 yaşındaki Reşat Bekçi, kızlarının her geçen gün ölüme gittiğini görerek bağışçı olmak için başvuruda bulundu. Ancak çeşitli nedenlerle her ikisinin de verici olmasının mümkün olmadığı söylendi.

İzmir'de beyin ölümü gerçekleşen Serhat Üner'in ailesinin bağışladığı böbrek, Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi'nde gerçekleştirilen operasyonla Gülbeyaz Bekçi'ye nakledildi.

Tek çarelerinin bağışçı bulmak ya da kadavradan böbrek çıkmasını beklemek olduğunu söyleyen baba Reşat Bekçi, kızının böbrek nakli olabilmesi için her gün dua ettiklerini söyledi. Baba Bekçi, "Kızım her gün dua ederek böbrek nakli olmak için kendini hazırlıyordu. Biz de her an onun yanında olduk. Dualarımızla yanındaydık. Allah nasip etti, İzmir'in Buca İlçesi'nde Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen Serhat Üner'in ailesi tarafından bağışlanan böbrek kızıma nakledildi. Bağışçı aileye teşekkür ediyoruz. En kısa zamanda ailesine gidip teşekkür edeceğiz" diye konuştu.

Kızının yattığı yoğun bakım ünitesinin kapısından ayrılmadan servise çıkacağı günü bekleyen baba Reşat Bekçi, şöyle konuştu:

"Kağıt toplayarak ailemin geçimini sağlıyorum. Yeşil kartla çocuklarımın tedavisini yaptırıyorum. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi çalışanlarına ve ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Ayhan Dinçkan'a teşekkür ediyorum. Herkesi organ bağışına davet ediyorum. Haftanın üç günü diyalize girmekten kurtulması mucize gibi kızım artık kardeşleriyle daha çok zaman geçirecek. Kardeşleri de ablalarını özlemekten kurtulacaklar."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!