Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Organik ürünler ne kadar organik?

İşte Avrupa Birliği'nin yaptığı araştırmadan çıkan sonuçlar...

Organik ürünler ne kadar organik?


Avrupa Birliği'nin bir araştırmasına göre bir ürünün organik olduğunu gösteren "organik ürün etiketine" en az güven duyanlar Almanya'da yaşayan tüketiciler.

AB Komisyonu'nun görevlendirmesiyle yapılan araştırmaya göre Almanya'da yaşayan tüketicilerin sadece yüzde 31'i üzerinde organik ürün etiketi barındıran ürünlerin gerçekten diğer ürünlere göre daha çevre dostu olduğuna inanıyor.

Organik ürün etiketine en çok güven duyulan AB ülkeleri ise yüzde 84 ile Portekiz ve yüzde 82 ile Malta. Araştırmaya göre Avrupa Birliği çapında organik ürün etiketine güven duyanların oranı ise yüzde 52.

Öte yandan araştırma, Almanya'da yaşayanlar her ne kadar organik ürünlere kuşkuyla yaklaşsa da yine de Almanya'da organik ürünlere çok fazla rağbet olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan Alman tüketicilerin yüzde 37'si sık sık organik ürünler satın aldıklarını kaydederken, bu oran Avrupa Birliği çapında ise yüzde 26.

Araştırmaya göre organik ürünler alarak "bir şeyleri değiştirebileceklerine" inanan tüketicilerin oranı Almanya çapında yüzde 84. Bu oran Avrupa Birliği çapında ise yüzde 89.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!