Ordu ile hükümet arasında kritik görüşme

Mısır'da ordunun darbeyle cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden almasının ardından yaşanan kaos devam ederken, Mısırlı yetkililer geçici hükümetin başındaki isim Adli Mansur ile Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi'nin görüşme yaptıklarını bildirdi. Mısır'da dün gece Mursi karşıtlarıyla destekçileri arasında çıkan çatışmalarda 30 kişi hayatını kaybetti.

Ordu ile hükümet arasında kritik görüşme

Mısır'ın demokratik yollarla iktidara gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından görevden alınmasının ardından, başkent Kahire başta olmak üzere ülkenin birçok kentide yaşanan gerginlik tırmanıyor. İç savaş tehdidinin yaşandığı saatlerde, Mursi'nin yerine geçici olarak cumhurbaşkanlığına getirilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur ile Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi'nin bir araya geldikleri belirtildi.

Aynı zamanda Savunma Bakanı olan El Sisi'nin Mansur ile yaptığı görüşmeye polis güçlerinden sorumlu İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'de katıldığı belirtildi.

AP haber ajansının verdiği bilgiye göre, Mısırlı yetkililer Ittihadiya Sarayı'nda yapılan görüşme hakkında basına bilgi vermedi.

Mansur, Perşembe günü geçici cumhurbaşkanı olarak yemin etmiş ve dün hükümeti dağıtmıştı. Mansur ile El Sisi arasındaki görüşmede Mursi destekçileri ile karşıtları arasında giderek tırmanan gerginliğin önüne geçilmesi için alınacak önlemler üzerinde tartıştığı düşünülüyor.

YARALI SAYISI ARTIYOR
Mısır'da dün gece boyu süren ve başkent Kahire ile liman kenti İskenderiye başta olmak üzere birçok kentte yaşanan çatışmalarda 30 kişi öldü, 308 kişi de yaralandı.

İskenderiye'de, Mursi karşıtlarının katıldığı bir mitingde protestocular üzerine ateş açılması sonucu 12 kişinin öldüğü belirtildi. AP'nin verdiği bilgiye göre, İskenderiye'de polisin Mursi destekçilerine destek verdiği öne sürüldü.

Sağlık Bakanlığı, Mısır genelinde yaralı sayısının 1000'in üzerinde olduğunu belirtti.

Kahire'de Mursi'nin tutulduğu Cumhuriyet Muhafızları binası önünde toplanan destekçileri, 'Mursi'nin yeniden görevine gelmesi' için sloganlar atarken, çıkan çatışmalarda 4 kişi öldü.

HIRİSTİYAN RAHİP ÖLDÜRÜLDÜ
Mısır'da yaşanan şiddet, ülke nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan Kıpti Hıristiyanları da vurdu.

Silahlı kişilerin, Sinai eyaletindeki El Ariş kentinde bir rahibi vurarak öldürdüğü belirtildi. Saldırının arkasında radikal İslamcıların olduğu tahmin edilirken, bölgede dört askeri noktaya düzenlenen saldırıların arkasında da radikal örgütlerin bulunduğu düşünülüyor.

Mısır'da yaşayan 8 milyon Hıristiyan'ın ruhani lideri Papa Tawadros, Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi'nin, Mursi'nin görevden alındığını açıkladığı konuşmasında yer almıştı.

Müslüman Kardeşler, Papa Tawadros'u, Mursi'nin devrilmesini desteklemesinden dolayı ağır dille eleştirmişti.

 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!