Orangutanlar tablet kullanırsa

ABD'deki bir hayvanat bahçelerinde orangutanlar tablet bilgisayar kullanıyor.

Orangutanlar tablet kullanırsa

Amerika Birleşik Devletleri'nde hayvanat bahçelerinde tablet bilgisayarlarla haşır neşir olan orangutanların sayısı artıyor.

En zeki hayvanlardan orangutanlar, bu özelliklerini teknolojiye ayak uydurarak da gösteriyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri'nde orangutanların hem eğitimi hem de gündelik yaşamlarının geliştirilmesi için, onlara tablet bilgisayarlarla oynama fırsatı sunuluyor. Üstelik bu imkanı sunan Hayvanat Bahçesi sayısı da giderek artıyor.

Akıma son katılan, ülkenin en eski Hayvanat Bahçeleri'nden Washington'daki Smithsonian... Ekrana dokunmaya bayılan orangutanlar çizimden oyunlara ve müzik programlarına değişik uygulamaları kullanmada oldukça başarılılar.

Bir yetkili, bu uygulamayla ilgili olarak; "Orangutanlar çok akıllı, dışarıdaki dünyaya ilişkin merakları var. Bu tablet bilgisayarları, sadece oyuncak gibi görmüyorlar. Ondaki, piyano ve bateri ağırlıklı müzik uygulamalarına ve farklı hayvan seslerine büyük ilgi gösteriyorlar" diye konuştu.

Ancak tabletler orangutanların eline verilmiyor. Sebep, kırabilecek olmaları. Bunun yerine bir görevli, kafesin dışında tablet bilgisayarı tutuyor, onlar da istedikleri uygulamayı kullanarak, onunla oynuyor.

En sevdikleri yiyeceği ya da öğrendikleri şeyleri gösteriyor. Örneğin diş ağrısı çektiklerinde diş fotoğrafı bularak kendilerini ifadeye çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin yanısıra Kanada'da da uygulanan ve 12 Hayvanat Bahçesi'ni bir ağla birbirine bağlayan sistemle, ilerleyen dönemde, maymunlar arasında sesli ve görüntülü haberleşme sağlanması hedefleniyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!