Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Operasyonlar bitiyor mu?

Ankara kulislerinde, hükümete verilen yetki çerçevesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine sınır ötesi operasyon yapma olanağı tanıyan tezkere konuşuluyor. PKK'nın sınır dışına çıkması ve silah bırakması durumunda, süresi 17 Ekim 2013'te sona erecek olan, ''Sınır ötesi operasyon yetkisi'' tezkeresinin de yeniden değerlendirileceği belirtiliyor.

Operasyonlar bitiyor mu?

Hükümet, TBMM kararı ile, 17 Ekim 2007'den itibaren, 'PKK terör örgütü mensuplarına yönelik, Irak'ın kuzey bölgesine sınır ötesi operasyon ve müdahale'' yetkisi almıştı. Bu yetki, her yıl yeniden TBMM'ye getirildi ve süresi birer yıl uzatıldı. Meclis, son olarak da tezkerenin süresini 17 Ekim 2013'e kadar uzattı.
'SÜRECE BAĞLI'

Yürütülen süreçte, PKK'nın silahlı unsurlarının sınır dışına çıkması ve örgütün tamamen silah bırakması durumunda, hükümetin de sınır ötesi operasyon tezkeresini yeniden değerlendirebileceği belirtiliyor. Beklenen gelişmeler yaşanır ve süreç kesintiye uğramazsa önce Milli Güvenlik Kurulunda, daha sonra da Bakanlar Kurulunda bu tezkere yeniden değerlendirilecek ve 17 Ekim 2013'den itibaren TBMM'den yeniden ve bir yıllık uzatma talep edilip edilmeyeceği de netleşecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri, TBMM tarafından verilen yetki çerçevesinde 2007'den bu yana, Kuzey Irak'ta sıcak takip yapabiliyor ve Kandil dahil PKK kamplarına havadan operasyon düzenliyor. TSK bu yetkiyi, '' Hava harekâtı, hava keşif uçuşu, topçu ateşi ve kara harekâtı'' biçiminde uyguladı. Son olarak 11 Ekim 2012 günü TBMM'de kabul edilen Başbakan Erdoğan imzalı tezkerede şöyle denilmişti:

'Irak'ın kuzey bölgesinde yuvalanmış bulunan PKK terör unsurlarından kaynaklanan ve Türk halkının huzur ve güvenliğiyle ülkesinin millî birliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yöneltilmiş terörist saldırılar ve açık tehdit devam etmektedir. Dost ve kardeş Irak'ın toprak bütünlüğünün, millî birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, PKK teröristlerinin Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve ülkemize yönelik terörist saldırılarına son verilmesini sağlamak amacıyla askerî faaliyetlerini başarıyla yürütmekte, siyasi ve diplomatik girişimlerini ve uyarılarını sürdürmektedir.

Türkiye'ye yönelik olarak devam eden terörist saldırılara ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe belirlenecek şekilde, TSK unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla, sınır ötesi harekât ve müdahalede bulunmak üzere, Irak'ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi için, TBMM'nin 17 Ekim 2007 tarihli ve 903 sayılı kararıyla Hükümete verilen ve son olarak 5 Ekim 2011 tarih ve 1005 sayılı karar ile bir yıl uzatılan izin süresinin, 17 Ekim 2012'den itibaren bir yıl daha uzatılmasını Anayasanın 92'inci maddesi uyarınca arz ederim.''

'BARIŞ TEZKERESİ'

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da, 11 Ekim 2012 günü tezkerenin son uzatma görüşmeleri sırasında TBMM'de bir konuşma yaparak, ''Nihai hedefimiz, bu tür tezkerelere bir daha ihtiyaç olmadan, sürdürülebilir bir güvenlik ortamının tesisidir. Ülkesine, milletine, ailesine ihanet edenlerin, abad olmadığını tarihe bakanlar görecektir. Kuzey Irak'ta, Kandil dağında bir terör ocağı kurulmuşsa ve oradan gelen birileri, benim vatandaşımın canını, güvenliğini, malını hiçe sayıyorsa, ülkede terör ve kargaşa ortamı oluşturmak istiyorsa, bu tezkere de olacaktır. Bu, bir savaş değil, barışı temin etme tezkeresidir'' demişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!