ÖNCE KENDİ OKUYOR SONRA ÖĞRENCİDEN İSTİYOR

Bursa İslam Uyar Anadolu Ticaret ve Meslek Lisesi Müdürü Alaattin Sarı, okuma alışkanlığı konusunda öğrencilerine örnek teşkil ediyor. Yaklaşık 2 bin kitabını odasına taşıyan kitap kurdu müdür, burayı adeta bir kütüphaneye çevirdi.

ÖNCE KENDİ OKUYOR SONRA ÖĞRENCİDEN İSTİYOR

Boş zamanlarında kapısını çalan öğretmen ve öğrenciler tarafından kitap okurken bulunan müdür, kitaplarını okumak isteyenlerin de hizmetine sundu. Bilgisayar ortamına taşıdığı kitaplarını başta öğrencileri olmak üzere kitapseverlerin okumasını sağlayan müdür, kitap ve yazar isim alfabesine göre, kitaplarını ödünç olarak okumak isteyenlere de veriyor.
Meslek Lisesi Müdürü Alaattin Sarı önce kitapları kendisi okuyor, ardından da öğrencilerinin okumalarını istiyor. Gazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Eğitimi Bölümünü bitirdikten sonra Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Pazarlama dalında yüksek lisans yapan Sarı, şimdilerde doktora sınavına hazırlanıyor.
Lise çağından itibaren kitap okumaya başlayan Alaattin Sarı, yeni tayin olduğu okulunda müdür odasına kütüphanesini de taşıdı. Bu davranışı ile başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri olmak üzere çevresinin de takdirini alan Sarı, kendisi okuduğu gibi çevresine de okutuyor. Öncelikle örnek olunması gerektiği bilinci ile hareket eden Sarı, öğrencilerinden kitap okumalarını istemeden kendisinin okuması gerektiğini belirtiyor.


"OKUMAYA TARKAN VE KARA MURAT İLE BAŞLADIM"
Kitap okumayı çok sevdiğinin altını çizen Alaattin Sarı, şunları söyledi: "Müdürlük yaparken bizlerin üstlendiği en önemli görevlerden biri de öğrenci, öğretmen ve velilere örnek olmak. Bunun en güzel yollarından biride kitap okumak. Bizler Hz. Ali'nin eğitim aşkı gibi bir anlayışla okumayı seviyoruz ve okumayı okula taşıyarak örnek olmayı tercih ettik."
Lise çağından beri kitap biriktirdiğini anlatan Sarı, "Ben kitap okumaya Tarkan ve Kara Murat ile başladım. Ardından dünya klasikleri, Türk ve dünya edebiyatının önde gelen yazarları ile zaman içinde bilim teknik kitapları da okumaya başladım. Zamanla kendi kütüphanem oluştu. Kitaplarımın sadece benimle kalmasını istemediğim için kütüphanemi bilgisayar ortamına aktararak, tüm öğretmen öğrenci ve veliler ile çevremin yararlanmasına açtım." şeklinde konuştu.


"2 BİN KİTAPLIK KÜTÜPHANE"
Liseden bu yana biriktirdiği kitaplarının yaklaşık 2 bin kitaplık bir kütüphaneye dönüştüğünü anlatan Alaattin Sarı, şöyle devam etti: "Bunlar arasında romandan, hikayeye, son dönemin en çok okunan kitaplar başta olmak üzere, bir çok kitabı bulmak mümkün. Bu konuda çok masrafım oldu, ancak ben kitap aşığıyım, verdiğim paraya hiç acımadım. Eğitime ve kitaba yapılan yatırım mutlaka geri dönüyor."
Yaklaşık 24 yıldır öğretmen idareci olarak görev yaptığını bildiren Sarı, "Bu zamana kadar Bursa'da olmak üzere 2 okulda görev yaptım. Bursa Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinden sonda bu yıl yeni okuluma tayin oldum. Diğer okulda da kitap okurdum ama burada bütün kitaplarımı getirerek müdüriyet odamı kütüphane gibi donattım. Öğretmenler ve öğrencilere güzel bir örnek teşkil ederken, aynı zamanda çevremin benimle birlikte yeni piyasaya çıkan kitapları takip etme imkanı buluyor." şeklinde konuştu.
En çok tarihi romanlar sevdiğini anlatan İslam Uyar Anadolu Ticaret ve Meslek Lisesi Müdürü Alaattin Sarı, "Ayrıca araştırma romanları, bilim ve teknik kitaplarını da çok seviyorum. Okulda öğrencilere yönelik uyguladığımız okuma saatleri var. Her gün farklı saatlerde yaklaşık 1 saatlik okuma saati uyguluyoruz. Öğrenciler kendi kitapları yanında okulun kütüphanesinden yararlanarak kitap okuyor. Ben bunun üzerinde hassasiyetle duruyorum." ifadesini kullandı.
En büyük amacının öğrencilerine kitap okumayı sevdirmek olduğunu anlatan kitap kurdu okul müdürü Alaattin Sarı, sözlerini şöyle tamamladı: "Öğrencilerim beni boş zamanlarda mutlaka kitap okurken görüyorlar. Bu çocuklar içinde örnek teşkil ediyor. Okulun kütüphanesine kitap kampanyası başlattık. Haziran ayına kadar devama edecek. En çok kitap bağışlayan öğrencilere ödüller vereceğiz. Öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. Öğrencilerden aldığımız tepki çok güzel. Hemen hepsi kitapla haşır neşir olmaya başladı. Bu durum öğrencilerin derslerine de yansıdı. Okulun ikinci döneminde en çok kitap okuyanları ödüllendireceğiz."

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Küçük Gelin 43. bölüm fragmanı izle Güllerin Savaşı 8. bölüm full izle, 02 Eylül 2014 Seksenler 122. bölüm full izle, 02 Eylül 2014 Diğer Yarım 12. bölüm fragmanı izle Kalp Hırsızı 2. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 11. bölüm full izle, 01 Eylül 2014 Kaçak Gelinler 11. bölüm full izle, 01 Ekim 2014 Seksenler 122. bölüm fragmanı izle 1 Erkek 1 Kadın 1 Çocuk 1. bölüm fragmanı izle Güllerin Savaşı 8. bölüm fragmanı izle Medcezir dizisi 39. bölüm ne zaman yayınlanacak? Anasının Oğlu 4. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 8. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Diğer Yarım 11. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Küçük Kıyamet 56. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Kocamın Ailesi 8. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Zengin Kız Fakir Oğlan 90. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Anasının Oğlu 4. bölüm fragmanı izle Küçük Gelin 42. bölüm fragmanı izle Yılanların Öcü 1. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014