ON OTOMOBİLDEN YEDİSİ İTHAL

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv ihracatının arttığını ancak geçen sene Türkiye'de satılan 10 otomobilden 7'sinin ithal olduğunu söyledi.

ON OTOMOBİLDEN YEDİSİ İTHAL

OİB'in mali olağan genel kurulu, Uludağ İhracatçıları Birliği salonunda yapıldı. Otomotiv ana ve yan sanayiindeki sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda, gelir-gider tabloları ve bilanço hesaplamaları incelendi. Yönetim ve denetim raporları oy birliğiyle kabul edilirken, OİB Başkanı Orhan Sabuncu sektördeki ihracat ve ithalat rakamlarını değerlendirdi.
Otomotiv sektöründe ithalatın arttığını kaydeden Sabuncu, "Geçen sene satılan araçların yüzde 70'i ithal. İthalat çok arttı. İhracat geçen sene yüzde 15 arttı. İhracatın artış trendinde gerileme yok. Otomotiv endüstrisi 2008 yılında 5,5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. 2009'da bu rakam 3,3 milyar dolara düştü. 2010 yılında ise 373 milyon dolara düştü. Bunun sebebi büyük orandaki ithalattır. Geçen sene kurların düşük olması da ithalatı cazip hale getirdi" diye konuştu.
İlk 3 ayda ihracat rakamlarının sevindirici olduğunu kaydeden Sabuncu, "2011 yılı ilk 3 ayındaki artış oranı yüzde 10'un üzerinde. Nisan ayı da bu gidişatı doğruluyor. Aylara baktığımızda ilk 2 aydaki ihracatımız 3 milyar dolar. Mart ayında artış oranı 1,9. Mart ayına göre ihracatta artış hızlandı. Nisan ayında da bunun böyle devam edeceğini umuyoruz" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!