Omurganın en sinsi ilerleyen bu hastalığına dikkat! (ÖZEL HABER)

Omurganın en sinsi ilerleyen ve kolay kolay fark edilmeyen omurga darlığı hastalığı genellikle 50 yaşından sonra vücudun ve omurganın yaşlanmasıyla kendini belli ediyor. Peki, bu durumun önüne geçmek ve en zararla atlatabilmek için neler yapılmalı? Özel Esentepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy anlattı...

Omurganın en sinsi ilerleyen bu hastalığına dikkat! (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Omurganın içinde bulunan omuriliğin, omurgaya ait olan yapıların, yumuşak dokuların  ve fıtığın baskısıyla omurilik kanalında sıkışmayla meydana gelen bir rahatsızlık olan omurga darlığı kişinin günlük yaşamını zorlaştırıyor.

Özellikle ilerleyen yaşlarda hastaların yürüme kabiliyetinin azaldığını söyleyen Özel Esentepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy "İleri yaştaki hastalar daha çok öne doğru eğilerek daha rahat hareket ettiklerini söylüyorlar. Bu hastalığın kendini göstermesi demektir. Bununla birlikte yürüdükçe bel ağrısıyla beraber her iki kalçadan bacağa vuran ağrıyla kendini daha çok gösterir" dedi.

UYUŞMA VE AĞRILARI HAFİFE ALMAMAK GEREK

Omurga darlığı rahatsızlığını fark etmedeki en büyük etkenin uyuşmalar ve ağrılar olduğunu söyleyen Op. Dr. Özsoy "Bacaklarda bir güçsüzlük olmayabilir, daha çok ağrıya dayalı bir rahatsızlıktır. Bu ağrıların hafife alınmaması lazım. Genellikle bu hastalığın tanısını en net bel emarı (MR) çekilerek koyabiliyoruz. Özellikle MR sonucunda radyolojik olarak omurların ön ve arka çapında 1 santimden aşağıda olması mutlak omurga darlığı olarak nitelendirilmektedir" şeklinde konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Omurga darlıklarında uygulanan tedavilerin dereceye göre değişiklik gösterdiğini anlatan Dr. Ufuk Özsoy, özellikle 10 milimetrenin altındaki daralmalarda cerrahi tedavi ile omuriliğin daralan segmentinin açılarak omuriliğin kan akışının tekrar sağlanması ve omurilik beslenmesinin normale dönmesinin hedeflendiğini belirtti. Söz konusu tedavi uygulandığında hastanın yürümeye dayalı ağrıları rahatlıyor ve hastanın yaşam kalitesi yükseliyor.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!