Ölümü sır perdesini koruyor

Rusya Devlet Başkanı Putin'in en azılı rakiplerinden biri olarak bilinen işadamı Boris Berezovski, Londra'daki evinde ölü bulundu. Polis, cinayete işaret eden delil olmadığını açıklamasına rağmen ölümü sır perdesini koruyor.

Ölümü sır perdesini koruyor

Bir zamanlar 3 milyor dolarlık servetiyle Rusya'nın en zengin işadamları arasında gösterilen Boris Berezovski, geçtiğimiz Cumartesi günü Londra'daki malikanesinde koruması tarafından ölü bulundu.


İngiliz polisi, 67 yaşındaki Berezovski'nin ölümünde cinayete işaret eden delile ulaşamadığını açıklamasına rağmen, ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Londra'da 20 milyon sterlin değerindeki malikanesinin banyosunda ölü bulunan Rus işadamı Berezovski'ye yakın isimler, suikast şüphesi üzerinde duruyor. Bazı çevreler ise, servetini ve şöhretini kaybeden Berezovki'nin son dönemde bunalımda olduğunu belirterek, intihar etmiş olabileceğini ileri sürüyor.

İngiliz Daily Mail gazetesi, Berezovski'nin radyoaktif bir maddeyle zehirlendiği şüphesiyle polisin, malikanenin etrafında yaklaşık 3 kilometrelik bir güvenlik kordonu oluşturduğunu yazdı.

Geçmişte birçok kez suikast girişimine hedef olan Boris Berezovski'nin öldüğü evde, İngiliz polisinin biyolojik, kimyasal, nükleer ve radyolojik alanda uzman ekibi CBRN de inceleme yaptı. İlk incelemelerde zehirli nitelikle madde bulunulmadığı belirtildi.

'BEREZOVSKİ'NİN ÖLÜMÜYLE UYARI YAPILDI'
Daily Mail gazetesine açıklama yapan tarihçi Yuri Felshtinsky, Rus oligark Berezovski'yi 1998 yılından bu yana tanıyor. Felshtinsky, "Zehirlendiğiyle ilgili henüz bir delil yok ama geçmişte birçok Rus siyasi sığınmacı İngiltere'de şüpheli ölümlerin kurbanı oldu. Kişisel görüşüm, Berezovski, Kremlin'e karşı fikirleri nedeniyle öldürüldü ve bu yolla diğer muhaliflere bir uyarı yapıldı" dedi.

Berezovski, eski iş ortağı Abramoviç'e karşı verdiği hukuki mücadeleyi kaybettikten sonra 3 milyar sterlinden olmuştu.

'ABRAMOVİÇ ÖLÜMÜNÜ HAZIRLADI'
Rus oligark Boris Berezovski, eski ortağı Chelsea Futbol Kulübü Başkanı Roman Abramoviç'e karşı 3 milyar sterlinlik davayı kaybettikten sonra iflas noktasına geldiğini açıklamıştı.

KREMLİN BEREZOVKİ'Yİ SUÇLAMIŞTI
Rus eski gizli servisi KGB'nin üyelerinden Aleksandır Litvinenko'nın 2006'da Londra'nın göbeğinde radyoaktif polonyum-210 maddesiyle zehirlenmişti. Kremlin, Litvinenko'nun Rusya karşıtı faaliyetlerinin arkasındaki ismin Boris Berezovski olduğunu ima etmişti.

RUS-İNGİLİZ İLİŞKİLERİ GERİLMİŞTİ
İngiltere'de yapılan yasal incelemeler sonucu, Rus hükümetinin Litvinenko cinayetinde parmağı olduğu ortaya çıkmıştı. Eski KGB ajanları Andrey Lugovoy ve Dmitri Kovtun, Litvinenko cinayetiyle ilgili şüpheliler arasında bulunuyor. Litvinenko'nun ölümü, Moskova ile Londra arasında diplomatik krize neden olmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!