Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ölümle burun buruna

ABD, Afganistan'da askerlerini çekmeye hazırlanırken, ülkedeki bazı gruplar için 'güvenlik tehdidi' ön plana çıkıyor. ABD ordusuyla çalışan 8 bin çevirmen Taliban'ın ölüm tehdidiyle karşı karşıya.

Ölümle burun buruna

ABD'nin 11 Eylül saldırılarından sonra başlattığı Afganistan operasyonunda sona yaklaşılıyor. ABD 2014 yılı sonuna kadar bu ülkedeki tüm askerlerini çekmeye hazırlanırken, kendilerine yardımcı olan 8 bin çevirmen ölüm tehdidiyle burun buruna.


ABD'li askerler, güvenlik kontolünü yavaş yavaş Afgan güçlerine bırakırken, 'Sonrasında ne olacak?' sorusu bazıları için giderek daha büyük anlam kazanmaya başladı.

Gelecek kaygısını derinden duyanlar arasında, ABD ordusu için yıllardır tercümanlık yapan yaklaşık 8 bin çevirmen de var.

Amerikan New York Times Gazetesi, bugünkü baskısında Afganistan'da hayati tehlikesi bulunan çevirmenlerin durumuna dikkat çekti.

Azam Ahmed'in haberinde, ABD ordusu için çeviri yapan ve bu sebeple defalarca Taliban saldılarına uğramış 'savaş çevirmeni' Süleyman'ın görüşlerine yer verildi.

Habere göre Süleyman, ABD'yle işbirliği yaptığı gerekçesiyle Taliban'ın hedefi oldu. 2011'de aracı roketle vurulan Süleyman, yaralı kurtulmayı başardı ancak saldırılar son bulmadı. Süleyman ondan sonra iki kez daha saldırıların hedefi oldu.

'AÇIK HEDEF OLDULAR'

ABD'nin çekilmesi sonrası daha da güçleneceği tahmin edilen Taliban, "düşman"la işbirliği yapan 8 bin çevirmen ve ailesini tehdit ediyor. Amerikan güçlerinin ülkeden çekilmesiyle, çevirmenlerin açık hedef haline gelmesinden endişe ediliyor.

ABD'YE VİZE BAŞVURUSU

Ölüm korkusu yaşayan bazı çevirmenler çareyi ABD vizesine başvurmakta buldu. Ancak ABD vizesi şimdilik çevirmenlerin epey uzağında. Zira başvurusu işleme alınan binlerce Afgan sırada bekletiliyor. 5 bin kadar Afgan'ın başvurusu ise henüz işleme alınmamış bile.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!