ÖLEN MADENCİ YAKINLARINDAN KEFENLİ EYLEM

Bursa'da 1,5 yıl önce grizu faciasında hayatını kaybeden 19 işçinin yakınları, davada tutuklu kimse kalmamasını adliye önünde kefen giyerek protesto etti. Yerlere yatıp ölü numarası yapan madenci yakınlarının şehir merkezine yürüyüş eylemine polis izin vermedi. Ölen madencilerin yakınları dava sonrası Şehreküstü Meydanı'nda oturma eylemi yapıp valinin gelmesini istediler.

ÖLEN MADENCİ YAKINLARINDAN KEFENLİ EYLEM

Bükköy'de yaklaşık 1,5 yıl önce kömür ocağında meydana gelen patlamada 19 işçi hayatını kaybetmiş, davanın tutuklu sanıkları geçen celse tahliye edilmişti. Bugün 3.Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Fahrettin Şolpan, Hayrettin Çelik ve Bayram Erdoğan katıldı. Maden ocağı sahibi tutuksuz sanık Nurullah Ercan ise duruşmaya katılmadı.
Madenci yakınları sanıkların tutuklanmasını isterken, sanık avukatları bu talebin reddini istediler. Mahkeme ise tutuklama talebinin reddine karar vererek, rapor için duruşmayı erteledi. Duruşma çıkışı, canlarının yandığını belirten madenci yakınları beyaz kefen giyerek protesto eylemi yaptılar. Çocuklarının büyük boy fotoğraflarını taşıyan madenciler yere yatıp ölü taklidi yaptılar. Daha sonra adliye önündeki "adalet mülkün temelidir, hak kuvvetin üstündedir" yazısını gösteren madenci yakınları, bu yazıların bir anlamı olmadığını ve parası olana adaletin olduğunu öne sürdüler.
Gözyaşı döken madenci yakınları daha sonra kefenlerle yürüyüş yapmak istediler. Polis, eylemcilere izin vermedi. Otobüslere binen işçi yakınları Şehreküstü Meydanı'nda oturma eylemi yaptı. Valinin gelmesini isteyen madenci yakınlarının eylemi halen sürüyor.
Ölen Murat Hanay'ın ağabeyi Nihat Hanay, adalete güvenlerinin kalmadığını belirterek, "19 madencinin 27 çocuğu var. Hepsi babasız kaldı. Biz kimseye saygısızlık etmedik. Karşı tarafa husumetimiz olmadı, saldırmadık. Tek adalete güvendik ama bu saatten sonra bu kadar insan adalete güvenmiyor. Adalet mülkün temeli olmaktan çıkmış, zenginin temeli olmuş. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı'ndan yardım istiyoruz. Biz buradayız katiller nerede. Adalet istiyoruz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!