Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Okulun açılmasıyla hastalıklar başladı

Yetişkinler yılda ortalama 3-4, kreş veya okula giden çocuklar 9-10 kez soğuk algınlığına yakalanıyor. Kapalı mekanlar hastalığın yayılmasına neden oluyor. Süt, balık gibi A vitamini içeren besinler ile C vitamini içeren gıdalarla beslenmeyi ihmal etmeyin.

Okulun açılmasıyla hastalıklar başladı

 

SONBAHARDA havaların soğuması ve okulların açılmasıyla çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık rastlanıyor. Rinoest Klinik doktoru Op. Dr. Coşkun Şanverdi, bir yetişkinin yılda ortalama 3-4, çocukların ise 9-10 kez hastalandığını belirterek şu bilgileri verdi: Okul, işyeri, alışveriş merkezleri, restoranlar gibi kapalı mekanlarda hastalıklar daha çabuk yayılıyor. Bademcik ve geniz eti hastalıkları çocuklarda çok sık görülüyor. Çocuklarda oluşan boğaz ağrısı ve ateş, görülen en yaygın boğaz enfeksiyonu belirtisi. Çocuk boğaz ağrısıyla birlikte yutkunma zorluğu da yaşar. Çocukta yüksek derecede ateş görülürken boğazının arka bademcik kısmı şiş ve kızarmış görülebilir. Bademciklerin en belirgin hastalık bulgusu ise sık iltihaplanması, ateşlenme, boğaz ağrısı veya çok büyüyüp boğazı daraltmasıdır. Çocuklar süt ve balık gibi A vitamini içeren besinler, C vitamini için narenciye gıdaları, E vitamini için de bakliyat ve bitkisel yağ tüketmeli. Hastalıkta  ezbere tedavi yöntemi uygulanmamalı, doktora gidilmeli.

KULAK PROBLEMİ HİPERAKTİF YAPIYOR

NEW York Albert Einstein Tıp Koleji'nde yapılan araştırmada kulak içinde problem yaşayan çocukların hiperaktif oldukları tespit edildi. Araştırmacılar davranış bozukluklarının genelde beyinden geldiğinin bilindiğini, ancak kulakla ilgili fiziksel sıkıntıların buna yol açtığının belirlenmesinin önemli olduğunu söyledi. Çalışmayı yürüten ekibin lideri Prof. Dr. Jean Hebert "Birçok çocuk ve ergende ciddi iç kulak bozukluğu yaşandığında beyinde de bazı moleküllerde değişiklikler meydana geldiği ortaya çıktı" dedi.

ELLERİ YIKAYIN

Şanverdi, hastalığı önlemek için alınması gereken noktaları sıraladı:
- Çocukların hijyen kuralları küçük yaştan itibaren öğretilmeli. Eller mutlaka yıkanmalı.
- Çocukların koşturup oynamaları daha sık terleyip üşütmelerine neden olur. Okuldan veya oyundan geldikten sonra çocuğunuzun terli kıyafetlerini mutlaka değiştirmelisiniz.  
- Özellikle sabah erken kalkan, gün içerisinde oldukça enerji harcayan çocukların erken yatarak daha uzun dinlenmeleri gerekir.

OYUNCAK ALIRKEN ETİKETİNİ MUTLAKA OKUYUN

ÇOCUKLARI sevindirmek için alınan oyuncakların bazıları zehir saçıyor. Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ayşen Bingöl'e göre çocuğun yutmaması için oyuncağın küçük ya da kopabilen parçaları olmamalı. Ayrıca, oyuncakların içinde çeşitli kimyasallar olabiliyor. Ebeveynler mutlaka etiketi okumalı.

DERSTE BAŞARI İÇİN ÇOCUĞUNUZU GÖZ DOKTORUNA GÖTÜRÜN

GÖZ sağlığı okuldaki başarı için önemli bir nokta. Bu konuda uyarılarda bulunan Özel Medicana Konya Hastanesi'nden Op. Dr. Halil İbrahim Yener, "Okula başlamadan önce yapılacak olan göz muayenesi önemli. Çocuğun gözlüğe ihtiyacı var mı yok mu veya başka hastalık var mı diye baktırılmalı. Öğretmenler de dikkat etmeli. Aynı noktadan tahtadaki aynı yazıyı bir çocuk görüyor, diğeri göremiyorsa göremeyen doktora yönlendirilmeli" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!