Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Okul yemeğinde şok!

Babası 5 liraya doyarken öğrenci kaç kat fazla ödüyor?

Okul yemeğinde şok!

Türkiye Yemek Sanayicileri ve Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Başkanı Hüseyin Bozdağ, özel okullarda ders zili çalarlarken velinin cebindeki paranın da çalındığını ileri sürdü. Özel okullarda yemek fiyatının 5 ila 5.5 lira olması gerekirken 11 ila 19 liraya geldiğini söyleyen Bozdağ, ''Normal şartlarda 4 çeşitli bir öğrenci yemeğinin Bakanlık tarafından onaylanmış şekliyle 1.300 kalori olması gerek ve öğrencinin önüne ulaşması gereken bu yemeğin bedelinin de bize göre 5 ila 5.5 lirayı geçmemesi lazım. 5 liranın da altına inmemesi gerek'' dedi.

Özel okulların yemekten kar etmemesi gerektiğini ifade eden Bozdağ, YESİDEF olarak bu 19 liralık yemeği; Bakanlığın, okul aile birliğinin, okul müdürünün il ve ilçe milli eğitim müdürünün kontrolünde 5 liraya yapacaklarını kaydetti.

'ÇALINAN OKUL ZİLİ DEĞİL'
Özel okullarda ders zili çalarlarken velinin cebindeki paranın da çalındığını ileri süren Bozdağ şöyle konuştu: ''Çalınan okul zili değil. Özel Okullar Birliği verilerine göre Türkiye'de 2 bin 800 özel okul var. Bu okullarda 400 ila 420 bin arası öğrenci okuyor. 19 lira ile 5 lira yemek arasında 14 lira bir fark var. 952 milyon 560 bin lira velinin cebinden haksız kazanç elde edildiğini görüyoruz. Babasını 5 liraya doyururken, öğrenciyi 4 katı fiyatla doyuruyoruz. Özel okullardaki yemek yetişkin insanların yemek maliyetinden yüzde 30 daha ucuz olduğunu düşünürsek bu yemek fiyatı neredeyse beş yıldızlı bir otelde yenilen yemek fiyatına geliyor." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!