Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Okul sütünde problem yok"

Ulusal Süt Konseyi Üyesi Nazif Tuna, okullarda meydana gelen zehirlenmelerin üreticiler ve firmalardan kaynaklanmadığını belirterek, "Sütlerde problem yok. Öğrencilerin bünyesinden kaynaklanıyor" dedi.

''Okul sütünde problem yok''

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde bugün başlatılan 'Okul Sütü Kampanyası' çerçevesinde Diyarbakır, Adana, Sivas, Eskişehir, Antalya, Mersin, Kırıkkale, Samsun, Urfa ve Edirne'de yüzlerce öğrenci, zehirlenme şikayetiyle hastanelere kaldırıldı.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan süt üreticileri, sorunun üreticilerden ve firmalardan kaynaklanmadığını belirterek kampanyanın farklı yöne çekilmemesini istedi. Okul sütü projesinin hem üretici hem de öğrenciler için önemli olduğunu belirten Ulusal Süt Konseyi Üyesi ve Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, üreticiler olarak bu projenin her sene yapılmasından yana olduklarını vurguladı. Bugün bazı illerde zehirlenmelerin olduğuna dikkat çeken Tuna, "Yaptığımız araştırmalarda laktoz
(süt şekeri) intoleransından kaynaklanan zehirlenmeler olduğunu öğrendik. Bu sütle ilgili hiçbir sıkıntı yok. Firmalarımızın verdiği sütlerde hiçbir problem söz konusu değil. İnsan yapısı bazı hastalıklara dirençli olmadığından, bazı öğrenciler de süte bağışıklık kazanmadığından dolayı bu sütü vücuduna aldığı zaman böyle bir sıkıntı meydana geldi. Bu da baş dönmesi gibi bazı belirtilere yol açıyor. Ama sütle üretilen peynir, yoğurt tüketildiği zaman bu öğrencilerde böyle bir sıkıntı olmaz" dedi.
Zehirlenen öğrencilerin yeterli oranda süt tüketmediğine dikkat çeken Tuna, "Bünye bu sütü kabul etmedi. Burada ne üreticilerin ne devletin ne de firmaların kusuru var. Bu sadece öğrencilerin bünye yapısından kaynaklanan bir olay. Uzmanlar, bu sütün zararlı olmadığını da kamuoyuna açıkladı. Zehirlenmeden dolayı birileri kampanyayı farklı yöne çekebilir ama bu kesinlikle böyle değildir" açıklamalarında bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!