Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Okul stresini azaltabilirsiniz!

Öğrenim hayatına yeni başlayacak çocuklarda tanımadıkları bir ortama girme kaygısı görülebilir. İlk haftalar ve özellikle okulun ilk günü çocukların stresini azaltmak ve bu durumu daha sağlıklı hale getirmek mümkün.

Okul stresini azaltabilirsiniz!


Özel Medi-ce İnegöl Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Hüseyin Beytekin çocuklarda okul stresini azaltmanın yolları ile ilgili verdiği bilgide 'Okula ilk kez adım atacak çocuklar bunun stresini birkaç gün önceden yaşayabilir. Bu stresi azaltmak konusunda en büyük görev anne babalara düşüyor. Anne ve babalar ilk günlerde çocuklarına okul alışverişi yaparken oldukça mutlu görünmeli. Çocuklarının okul konusunu ne kadar önemsediklerini hissettirmeleri gerekir. Hatta okula başlamadan bir gün önce evde küçük bir kutlama da yapılabilirse öğrenciye okula gitmenin güzel bir durum olduğu mesajı verilmiş olur' dedi.
 

ÇOCUĞUNUZ OKULA GİTMEK İSTEMİYOR MU?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Hüseyin Beytekin 'Özellikle ilkokula yeni başlayan bir çocuk ise bu durum son derece normaldir. Çünkü çocuk yeni bir ortama başlama ile ilgili birçok kaygı yaşayacaktır. Öğretmeni ona ilgi gösterecek mi, arkadaşları onunla oyun oynayacaklar mı, annesi okul çıkışı kendisini almaya gelecek mi gibi sorular çocuğun zihninden geçebilir. Aileler bu süreçte sabırlı davranmalı. Her uyum sürecinde olduğu gibi okula başlama sorunu da belirli bir sürede aşılabilir' diyerek okul stresini azaltmak için ailelere önerilerde bulundu;
- Okul öncesi okul ortamı ve öğretmen ilişkileri ile ilgili kendi yaşantılarınızdan örnekler verin. Başlangıçta sizin de yaşadığınız kaygıları onunla paylaşın.
- Okul ile ilgili negatif konuşmalardan kaçının.
- Mümkünse kendi okul resimlerinizi ona gösterin.
- Okula başlayan çocukların yaşayabileceği sorunları içeren kendinizin oluşturduğu bir öykü anlatın.
- Okul bittiğinde onu kimin karşılayacağını mutlaka anlatın. Belirsizlik kaygıyı artırır.
- O evde yokken sizin neler yapacağınızı anlatın. Çocuklar bunu çok merak ederler. Eğer evde bir kardeş varsa bu çocuğun yaşayacağı merakı artıracaktır.
- Bir süreliğine onunla okula gidin aşamalı olarak yavaş yavaş okula alıştıkça okuldan uzaklaşabilirsiniz.

KENDİ KAYGINIZI BELLİ ETMEYİN
Velilerin çocuklarının kendilerinden ayrılma kaygısını azaltmak için kendi kaygılarını çocuklarına belli etmemeleri önerisinde bulunan Uzm. Dr.Hüseyin Beytekin 'Özellikle vedalaşma hüzünlü hale getirilmemeli, veliler neşeli bir şekilde çocuklarına sarılıp gülümseyerek servis, okul veya sınıf kapısından ayrılmalıdır. İlk günden başlayarak anne ve babaların iyimser olmaları gereklidir. Okul servislerinde yetişkin bir rehber bulunmasına dikkat edilmelidir. Çünkü okulda geçen güzel bir gün, güvenilir bir servisle başlar ve biter. Okulun ilk birkaç haftası her zaman için stresli olduğundan anne ve babalar daha anlayışlı ve sabırlı davranmalıdır. Onlara yetişkinlerin her sabah işe gittikleri gibi öğrencilerin de okula gitmelerinin onların işi olduğu uygun cümleler ve ses tonuyla anlatılmalı' sözleri ile velilere tavsiyelerde bulundu.

HERGÜN OKUL SONRASI DEĞERLENDİRME YAPIN
Hijyen konusunun önemini çocuklarımıza anlatmalıyız diyen Beytekin 'Eve geldiklerinde ellerini yıkamaları gerektiği öğretilmeli. Bu çocukları belki daha zeki yapmaz ancak hastalıklardan korur. Sağlıklı olmak ile başarı arasında yakın bir ilişki olduğu unutulmamalıdır. Anne ve babalar çocuklarıyla her gün eve geldiklerinde okulda neler yaptıklarını konuşmalı, bu konuda tatmin edici cevaplar almaya çalışmalı, 'evet', 'hayır' veya 'hiçbir şey' gibi cevapları kabul etmemelidir' uyarısında bulundu.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!