Oktay: Her zaman Kıbrıs'ın yanındayız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'de ekonomik anlamda iyileşmenin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) de olumlu yönde yansıyacağını belirterek, "Biz her zaman Kıbrıs'ın yanındayız." dedi.

Oktay: Her zaman Kıbrıs'ın yanındayız

Cumhurbaşkanı  Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ile makamında görüştü. Görüşmede,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent  Turan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan ve  Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de hazır bulundu.

Fuat Oktay, KKTC'nin 35'inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Lefkoşa'da  bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

KKTC ile ilişkilerin güçlenerek arttığını, kurulduğu günden bu yana  kurumsal kapasite olarak güçlenen bir KKTC devlet yapısı gördüklerini anlatan  Oktay, bu kapasitenin artarak devam edeceğini, Türkiye olarak da üzerilerine  düşeni yapmaya devam edeceklerini belirtti.

"Ekonomik gelişme artarak devam edecek"

Son 3 ayda Türkiye'nin önemli bir süreci geride bıraktığını anlatan  Fuat Oktay, şöyle konuştu:

"Birçok parametreye bakıldığında uluslararası boyutta böyle bir  ekonomik dalgalanma  yaşanmaması gereken ortamda bir dalgalanmayı yaşadık.  Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle, 'Bunun bir manipülasyon' olduğunu söyledik. Biz  bunu da fırsata dönüştürdük. Ekonomik ve yapısal reformlarla reel sektörün bu  dalgalanmadan güçlenerek çıkmasının yollarını aradık, önemli adımlar attık. Bunun  da sonuçlarını almaya başladık. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki aylarda çok daha  ciddi şekilde bu sonuçları almaya devam edeceğiz. Enflasyonun düşmeye başladığını  göreceğiz. Cari açık ciddi anlamda düşmeye başladı. Ekonomik gelişme artarak  devam edecek."

Oktay, Türkiye'nin güçlenmesinin KKTC'ye yansıması olacağını  belirterek, "Bu aynı zamanda Kıbrıs için de fırsattır. Süreç iyi  değerlendirildiği takdirde KKTC de aynı sonuçları alacaktır. Bizdeki iyileşmenin  buraya yansımama gibi bir şansı yok. Biz her zaman Kıbrıs'ın yanındayız."  şeklinde konuştu.

"Kıbrıs Türk halkı iki kurucu unsurdan birisidir"

KKTC Başbakanı Erhürman da Rum tarafından olası bir federal yapıda  Ada'nın menfaatlerini ve haklarını paylaşma isteğini görmediklerini ifade ederek,  "Kıbrıs Türk halkı bu Ada'da iki kurucu unsurdan birisidir." diye konuştu.

Kıbrıs Türk halkı olarak Ada'nın etrafındaki tüm doğal zenginliklerden  eşit hak sahibi olduğuna işaret eden Tufan Erhürman, "Kıbrıs Rum tarafı  anlamalıdır ki bir çözüm bulunacaksa, o çözüm birlikte yönetme, yetkileri ve  sorumlulukları birlikte paylaşma üzeriden gerçekleşecektir." değerlendirmesinde  bulundu.

Fuat Oktay, daha sonra KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken  Uluçay ile de bir araya geldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!