Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Okiteks işçileri eylem yaptı

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde sahip değiştiren Okiteks'ten çıkarılan işçiler eylem yaptı.

Okiteks işçileri eylem yaptı

 200 işçinin iş akitlerine son verilmesiyle başlayan gerginlik sürüyor. TEKSİF Sendikası'nın da destek verdiği işçiler yürüdü. Hürriyet Mahallesi'nde bulunan TEKSİF Sendikası Orhangazi irtibat bürosu önünde başlayan yürüyüş fabrika önünde sona erdi. Zaman zaman sloganlar atan işçilere vatandaşlar alkış ve araçlarıyla korna çalarak destek verdi. Fabrika önüne gelindiğinde ise TEKSİF Demirtaş Şubesi Başkanı Orhan Kibar basın açıklaması yaptı. Kibar, "Fabrikanın hangi isimde olacağı, kimlerin patronluk yapacağı bizi alakadar etmiyor. Bizi ilgilendiren tek şe, burada 200 vatandaşımızın işsiz kalmasıdır. Ülkemizde yaşanan bu zor ve sıkıntılı günlerde önce yıllık izne çıkarılan, sonra gönderilen yazıyla üretimin durdurulduğunu öğrenen işçilerimiz mağdur duruma düşmüştür. Biz çare için bir araya geleceğiz. Bizim şahıslarla, kurumlarla ve işletmelerle hiçbir sorunumuz yoktur. Bizim tek meselemiz işçi kardeşlerimizin hak ettiğini almaları ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarıdır" dedi.
Eyleme TEKSİF Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Burgaz da katıldı. Burgaz, konunun genel merkez tarafından yakından takip edildiğini ve pazartesi gününe kadar yetkililerden konuyla ilgili haber beklediklerini söyledi.
Karadeniz Emtia Grubu, Okiteks A.Ş'den alacağı olan 7 ile 10 milyon TL arasındaki bir borçtan dolayı fabrikayı haciz yoluyla devraldı. Fabrikayı yeniden işletmek için hazırlıklarına başlayan ve ilk olarak fabrikanın ismini Yün. A.Ş olarak değiştiren grup, Ormo A.Ş'nin fabrika ile ilgilenmesi üzerine fabrikanın açılışını geciktirdi. Eski adı Okiteks olan Yün A.Ş'nin yeniden faaliyete geçmesinin, Karadeniz Emtia Grubu ile Ormo A.Ş. arasında yapılan pazarlığın ardından netlik kazanacağı öğrenildi. 200 işçinin çalıştığı fabrikanın isim değişikliği ve sigorta sicil numarasının değişimi için devir işlemlerini başlatan Karadeniz Emtia Grubu, fabrikayı devralmak için talip olan Ormo A.Ş'nin vereceği teklifi bekliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!