Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşayan 40 yıllık keçe ustası Remzi Arpacık, yok olmaya yüz tutan mesleğini oğullarıyla yaşatmaya çalışıyor.

Oğullarıyla mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşayan 40 yıllık keçe ustası Remzi Arpacık, yok olmaya yüz tutan mesleğini oğullarıyla yaşatmak için çalışıyor.

Bölgede birkaç yıl önceye kadar her evde bulunan keçe eşyalar, teknolojinin gelişmesi ve yeni nesil halıların yaygınlaşmasıyla unutulmaya yüz tuttu.

Yıllarca evlerde halı yerine keçe kullanan vatandaşlar, artık temizliği ve bakımı zor olduğu için keçeyi tercih etmiyor.

Talep düşünce keçecilikle geçimini sağlayan ustaların sayısı da gün geçtikçe azaldı.

Yaklaşık 30 yıl önce 20 keçecinin bulunduğu Siverek'te, bugün tek usta mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor.

50 metrekarelik atölyesinde mesleğini 40 yıldır sürdüren 62 yaşındaki keçe ustası Remzi Arpacık, yok olmaya yüz tutan mesleğini 5 oğluyla yaşatmaya çalışıyor.

Arpacık, yaptığı açıklamada, kendisi ve oğullarının bölgede mesleğin son ustaları olduğunu belirtti.

Keçeciliğin zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu belirten Arpacık, şöyle konuştu:

"Babam beni ustama teslim ederken 'Eti senin kemiği benim, çocuğum mesleği öğrensin' demişti. Bugüne kadar bu mesleği sürdürdüm. Mesleğimden de oldukça memnunum. Eleman yetişmediği için çocuklarımı çırak olarak yanıma alıp mesleği öğrettim. Mesleğin devamı için devletten yardım istiyoruz. Bu tür meslekler geri kalmasın. Eskiden burada 40 iş yeri vardı, şu an mesleği devam ettiren tek ben kaldım. Biz de bırakacak olursak meslek kaybolacak."

Son dönemlerde keçeye yeniden dönüş başladığını dile getiren Arpacık, özellikle bel fıtığı rahatsızlığı bulunanların keçeyi tercih etmeye başladığını sözlerine ekledi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!