Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

OECD, Türkiye büyüme tahminini aşağı çekti

OECD, Ekonomik Görünüm Raporu'nda Türkiye için bu yılki büyüme tahminini yüzde 4,1'den yüzde 3,1'e indirdi. Küresel ekonomi için de '2014'te toparlanmanın hızlanacağı' yorumu yapıldı.

OECD, Türkiye büyüme tahminini aşağı çekti

 

 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Ekonomik Görünüm Raporu'nu yayımladı. Raporda Türkiye için büyüme tahminleri revize edilirken, bu yılki GSYH büyüme beklentisi yüzde 4,1 düzeyinden yüzde 3,1'e çekildi. 2014 için ise büyüme tahminini yüzde 5,2'den yüzde 4,6'ya indi.

2014'TE TOPARLANMA BAŞLIYOR

OECD'nin küresel ekonomi tahminlerinde ise 2014 yılında toparlanma var. 2014'te küresel ekonomik büyümenin hızlanmasını beklediğini açıklayan OECD, ABD ve Japonya'nın büyümede Euro Bölgesi'ni geçeceğini belirtti.

ABD TAHMİNLERİ GÜÇLÜ

OECD, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2 genişleyeceği tahmininde bulunurken, 2014 yılı için bu büyümenin yüzde 2.8 olacağını öngördü. Öte yandan Japonya'nın da sırasıyla yüzde 1.6 ve yüzde 1.4 genişlemesi bekleniyor. Rapora göre Euro Bölgesi ekonomisi bu yıl yüzde 0.6 daralacak fakat önümüzdeki yıl yüzde 1.1 büyüme kaydedecek.

'HER BÖLGENİN RİSKİ AYRI'

OECD Şef Ekonomisti Pier Carlo Padoan, yaptığı açıklamada "Küresel ekonomi ilerleme kaydediyor ve bunu farklı hızlarda gerçekleştiriyor. Gelişmiş ekonomiler içerisindeki farklı parasal ve mali tercihler bölgesel ayrışmayla beraber her bölgenin kendi risk karışımını oluşturuyor" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!