Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ODTÜ'den açıklama

Açıklamada, 1980'lerden beri bu bölgede ağaçlandırma yapılmamıştır, denildi.

ODTÜ'den açıklama

ODTÜ arazisinden geçecek olan yol sebebiyle ağaçların kesileceği iddialarına ODTÜ yönetiminden de yalanlama geldi.

Üniversite rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada; "söz konusu arazinin yol için ayrılmış olması sebebiyle 1980'lerden beri bu bölgede ağaçlandırma yapılmamıştır" denildi.

ODTÜ arazisinden geçecek olan Konya yolu ile Eskişehir ve İstanbul Yollarını birbirine bağlayan "iç çevre yolu" sebebiyle binlerce ağacın kesileceği iddia edilmişti.

Bu iddia üzerine öğrenciler kampüste çadır kurup eylem bile yapmıştı. İşte o yol güzergahı ile ilgili Ortadoğu Teknik Üniversitesi yönetiminden yazılı bir açıklama geldi.

Üniversite yönetimi söz konusu yolun Ankara Nazım Planı'nda 1990 yılında yer aldığını belirtti.

Planın, 1982'de Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandığı ve bulvarın bu plan uyarınca 1987-1988 yıllarında inşa edildiği belirtildi.

Üniversite, yolun kısmen üniversite arazisinden geçmesini kendilerinin de kabul ettiğini belirterek yol güzergahının 1993-1994 yıllarında onaylanan ODTÜ İmar Planı'nda yer aldığını açıkladı.

Rektörlük ayrıca bağlantı yolunun bir kısmının ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesinden geçeceğini, bu arazinin de yol için ayrılmış olması sebebiyle 1980'lerden beri bu bölgede ağaçlandırma yapılmadığını ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!