''Öcalan hapisten çıkacak''

Cengiz Çandar, çözüm sürecine yönelik önemli açıklamalar yaptı.

''Öcalan hapisten çıkacak''

Taraf gazetesinde ayrılan Neşe Düzel "Pazartesi konuşmaları"yla gazeteye geri döndi. Neşe Düzel bu hafta Gazeteci yazar Cengiz Çandar'la konuştu. Çandar İmralı sürecine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. Çandar ''PKK 21 marttan sonra silahlı eylem yapmayacak, temmuz veya ağustosa kadar da çekilecek. Siyasal yapının PKK'nın siyaset yapabileceği şekilde esnemesi gerekiyor. PKK dağda silahla değil, siyasette var olacak'' dedi.

''PKK TEMMUZA KADAR SINIR DIŞINA ÇEKİLECEK''
Radikal gazetesi yazarı Cengiz Çandar, Abdullah Öcalan'ın Nevruz'dan önce "çatışmasızlık" ilan edebileceğini ve PKK'nın Temmuz ayına kadar sınır dışına çekilmiş olabileceğini söyledi.

''YENİ TÜRKİYE MODELİ''
Çandar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Öcalan arasında yeni bir Türkiye modeli çalışması olduğunu belirtirken, "Kürtlerin iktidar ortağı olacağı yeni bir Türkiye yapılanması bu. Şu anda bunu tabana söylemek çok sakıncalı" dedi.
''ÖCALAN HAPİSTEN ÇIKACAK''
Çandar, "Eğer bu ülkede Öcalan ile çözüm olacaksa, o da çıkacak. Türkiye en sonunda da Öcalan'ı hapisten çıkaracak ve siyasi aktör haline gelmesini kabul edecek" dedi.

ERDOĞAN TUTANAKLARIN YAYIMLANMASINDAN RAHATSIZ OLDU ÇÜNKÜ..
Çandar ''Neden Başbakan, Apo'nun İmralı'da BDP heyetiyle yatığı görüşme tutanaklarının yayınlanmasından bu kadar rahatsız oldu?'' sorusuna da şöyle cevap verdi: ''Erdoğan, kontrol hastası. Amerikalıların "control freak" dedikleri, her şeyi kendi kontrolü altında tutmaya çok eğilimli biri. Bu durumu kontrolü kaybetmek olarak gördü ve feveran etti. Çünkü bu süreci hem Türkiye'nin bekası hem de kendi siyasi geleceği için çok riskli görüyor. Haklı da. Bir de tabii, bu görüşme notlarının bir içeriği var. Erdoğan çok güçlü biri. Öcalan'ın o tutanaklardan benzer bir güç olarak ortaya çıkmasından ve gücünü kendisiyle eşitlemesinden hoşlanmadı. Zira bu tutanaklar, Öcalan'ın otoritesini Kürtler üzerinde tahkim etti. Bir de tabii Erdoğan, çözüm sürecini anlatma tekelini kaybetti. Süreç bir de Öcalan'dan dinlenecek artık. Öcalan'da da Erdoğan'la yarışacak ölçüde bir kıvraklık ve zeka var.'' dedi.

''BİR İKTİDAR YETKİLİSİ BANA DEDİ Kİ..''
Neşe Düzel'in ''Öcalan, BDP'li miletvekillere, "KCK'lılar da, ben de özgür olacağız" dedi. Öcalan'la KCK'lıların serbest bırakılması karşılığında mı PKK'lılar sınır dışına çekilecek? Yoksa masada başka koşullar da var mı?'' sorusu üzerine Çandar üst düzey bir iktidar yetkilisiyle yaptığı konuşmayı anlattı.

Çandar, ''Her bir adımın karşılığı var tabii. Öcalan'la görüşmeleri iyi bilen üst düzey bir iktidar yetkilisi görüşmemizde şunu söyledi. "Adam, Kürt hareketinin tümünün daha ilerisinde düşünüyor. Onun için pek çok şey teferruat. Öcalan, Hakan Fidan'la ve onun üzerinden Başbakan'dan aldığı bir sinyalle, 'Türkiye'nin yeniden yapılanmasına varacak bu iş' diye stratejik bir karar almış. Fidan ve Öcalan öyle bir noktadalar ki, bütün mesele, Kürt hareketini varılan bu noktaya adapte etmek. Aynı şekilde AK Parti'de de sıkıntı var. Varılan bu noktayı tek başına AK Parti de taşıyamaz" dedi. Kısacası böyle yaygın bir kanı var.'' dedi.

''KANDİL SÜRECİ İSTEMİYOR AMA DİRENMEYECEK''
PKK'nın Apo'nun direktiflerine uyacağını söyleyen Çandar ''Uyacak. Son tahlilde Öcalan ne derse o olur. Çünkü Öcalan, PKK için bir zamktır. Ayrıldığı anda, PKK parçalanır. O yüzden PKK'nın lider kadrosu kafası yatmasa da direnmeyecek. Ama Kandil süreci istemiyor.'' dedi.

''BASINA BASKI DEVAM EDEMEZ''
İmralı tutanaklarını yayımlayan Milliyet'e "Batsın senin gazeteciliğin" diye yüklenen Başbakan'ı eleştiren Çandar, "Basına baskı devam edemez. Türkleri susturup Kürtleri nasıl özgürleştireceksin ki? Başbakan'ın tek adam olarak herkesi kısıtladığı bir ortamda çözüm süreci yürümez. Sansür bitmek zorunda" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!