Obama'nın Kongre'den yetki almaya ihtiyacı yok

Suriye'ye yapılacak bir askeri operasyonla ilgili İngiltere Parlamentosunun aldığı "Hayır" kararının şoku sürerken, ABD Başkanı Obama'nın müdahale için izne ihtiyacı bulunmuyor.

Obama'nın Kongre'den yetki almaya ihtiyacı yok

Suriye'ye yapılacak operasyona İngiltere Parlamentosu aldığı "Hayır" kararı ile fren konurken, 40 yıl önce çıkarılan Savaş Yetkisi Yasası, ABD Başkanı'na geniş yetki tanıyor. Başkanın bir askeri harekat başlatması halinde 48 saat içinde Kongre'ye bilgi vermesi yeterli oluyor. ABD Başkanı Obama'nın Amerikan anayasası başkanın başkomutan olduğunu belirlerken, savaş ilanı kararını ve savaşa kaynak ayırma görevini Kongre'ye bırakıyor.


Savaş Yetkisi Yasası bugüne kadar başkanlar ve Kongre arasında hep tartışma nedeni oldu. Başkanlar defalarca Kongre liderleriyle görüşerek operasyonlar başlattı ancak bunların birçoğunda Kongre'nin onayına başvurmadı.

Boston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Profesör Michael Corgan, Başkan Obama'nın Suriye'ye saldırma kararı alma konusunda büyük serbestliğe sahip olduğunu söylüyor: "Sorun yaşamadan kararını uygular. Eğer hızlı karar alırsa oldu bittiye getirebilir. Deyim yerindeyse özür dilemek izin almaktan kolay olur. Yani eğer Başkan hızlı hareket ederse olabilir. Elimizdeki modern silahlar bizde hızlı hareket edip, hedefi vurup, geri çekilme yanılsaması yaratıyor.`

Corgan'a göre Obama kararını sorun yaşamadan uygulayabilir. Uzman Obama'nın müdahaleyi oldu bittiye getirebileceğini, özür dilemenin izin almaktan daha kolay olduğunu söylüyor. Corgan modern silahların, bizde hızlı hareket edip, hedefi vurup, geri çekilme konusunda yanılsama yarattığına dikkat çekiyor.`

2 yıl önce de Başkan Obama Birleşmiş Milletler kararlarını destekleyerek Libya'nın bombalanmasına katılmış, ancak Kongre'nin onayına başvurmamıştı.

Ancak Suriye'ye saldırı konusunda BM kararı yok ve Amerika bu nedenle sırtını İngiltere ve Fransa gibi müttefiklerine dayamak zorunda kalabilir.

Üst düzey bir dışişleri yetkilisi "Başkan Obama'nın durumu değerlendirdiğini ve nasıl ilerleneceği konusunda sorumlu bir karar vereceğini" söyledi.

Başkan Obama geçen hafta CNN'ne savaşta uluslararası hukukun gerektirdiği kurallar olduğunu söylemişti.

Başkan Obama "kimyasal silahların yoğun olarak kullanıldığını görürsek, bu Amerika'nın temel ulusal çıkarlarıyla ilgilidir. Bu, hem kitle imha silahlarının yayılmasını önleme hem de müttefiklerimizi ve bölgedeki üslerimizi korumakla ilgilidir" demişti.

Başkan konuşmasına "bu ne kadar zor olursa olsun Amerika'nın ilgilenmesi gereken bir sorun ve umarım tüm uluslararası kamuoyu da buna katılır" diyerek devam etmişti.

Boston Üniversitesi'nden Profesör Corgan,  Suriye'nin saldırısının Amerika'yı harekete geçmek zorunda bıraktığını söylüyor: "Bir şey yapmak zorundayız, yoksa bölgede hiç saygınlığımız  kalmaz."

Uzmana göre bir şey yapılmaması durumunda Amerika'nın bölgede saygınlığı kalmayabilir.

Henüz Amerika'nın müdahalesi konusunda bir karar alınmadı. Doğu Akdeniz'de konuşlanmış Amerikan gemilerinden füze saldırısı yapılmasının seçenekler arasında olduğu bildiriliyor. Başkan Obama'nın 2008 Başkanlık seçimlerinde rakibi olan Cumhuriyetçi Senatör John McCain'in de aralarında olduğu bazı siyasetçiler saldırının sınırlı tutulması çağrısı yapıyor.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!