Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

O soruya cevap verilmedi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast yapılacağı ihbarıyla başlatılan soruşturmada gelinen duruma ilişkin soruyu, gizlilik kararı gerekçesiyle yanıtlamadı.

O soruya cevap verilmedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast yapılacağı ihbarıyla başlatılan soruşturmadan bugüne iki yılı aşkın bir sürenin geçtiğini ifade ederken, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e olayla ilgili hangi işlemin yapıldığını sordu.


Keskin'in, Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesine "gizlilik" yanıtı geldi.

Adalet Bakanlığı'nın Keskin'e verdiği yanıtta, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığıyla yapılan yazışmaya verilen cevapta, soru önergesine konu olayla ilgili olarak TMK 10. maddesiyle görevli ve yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince yürütülen soruşturma dosyasının halen derdest olduğu, gizlilik kararı bulunması nedeniyle bilgi verilemeyeceğini" bildirdiğini açıkladı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Anayasa'nın 9. maddesindeki yargı yetkisinin Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağı, 138. maddesindeki hakimlerin görevlerinde bağımsız oldukları, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verecekleri hiç bir organ makam merci veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremeyeceği, genelge gönderemeyeceği, tavsiye ve telkinde bulunamayacağı görülmekte olan bir dava hakkında yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamayacağı, görüşme yapılamacağı veya herhangi bir beyanda bulunamacağı, CMK'nın 157. maddesindeki soruşturma evresindeki usul işlemlerinin gizli olduğu yönendeki amir hükümleri dikkate alınarak soru önergesine konu edilen ve halen derdest olduğu anlaşına soruşturmaya ilişkin hususlara cevap verilmesine yasal imkan görülmemiştir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!