O hedefe 10 yıl erken ulaştık

Türkiye 2023 yılı için mobil abone sayısını 30 milyon olarak hedeflemişti. Şimdiden bu hedefi 4 milyon kişi aştık. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın verdiği bilgilere göre 34 milyon mobil abone var. 3G abone sayısı ise 47.5 milyona yükseldi.

O hedefe 10 yıl erken ulaştık

 

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yılın 3. çeyreğinde de mobil pazardaki artışın devam ettiğini belirterek, "Türkiye'de internet abone sayısı 34 milyonu aştı. Bu alanda 2023 için öngördüğümüz 30 milyon abone hedefi, 10 yıl erken aşılmış oldu" dedi. Dünyada, gelişmişlik düzeyini ölçme metotlarının tamamen değiştiğini ve bilişim alanındaki gelişmelerin belirleyici olduğuna dikkat çeken Yıldırım, dünyada en yüksek katma değeri elde etmenin tek yolunun bilişimden geçtiğini belirtti.

Türkiye'nin bu bilinçle hareket ederek, önüne bilgi toplumu hedefini koyduğunu ve bu doğrultuda gerekli altyapı ve düzenlemeleri yaptıklarını anlatan Yıldırım, "Kısa sürede de bunun meyvelerini almaya başladık. Türkiye'de internet abone sayısı 34 milyonu aştı. Bunun 25,4 milyonu mobil internet kullanan abonelerdir. 2023 yılında 30 milyon genişbant abone sayısına ulaşma hedefi koymuştuk. Bu hedefi 10 yıl erken aşmış olduk" diye konuştu. Yıldırım; mobil pazarın her alanında artışın devam ettiğini belirterek, sabit telefon abone sayısının 13,6 milyona, mobil abone sayısının 68,9 milyona, 3G mobil abone sayısının 47,5 milyona yükseldiğini kaydetti.

FATURALI ABONE ARTTI
Faturalı abone sayısındaki artışa da dikkati çeken Yıldırım, mobil abonelerin yaklaşık yüzde 60,1'inin ön ödemeli abone, yüzde 39,9'unun faturalı abonelerden oluştuğunu belirtti. Yıldırım, son bir yıl içerisinde faturalı abonelerin oranının yüzde 36,4'ten yüzde 39,9'a çıktığını ifade etti.
VERİ TRAFİĞİ YOĞUN
Türkiye'de yılın 2. çeyreğinde 25,6 TByte olan mobil internet kullanım miktarının, 3. çeyrekte 38,99 TByte olarak gerçekleştiğini bildiren Bakan Yıldırım, toplam sabit genişbant internet kullanım miktarının ise yaklaşık 755.797 TByte olduğunu, bunun yaklaşık yüzde 90'ının veri indirme, yüzde 10'unun ise veri yükleme şeklinde kullanıldığını kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!