Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

O bir duman avcısı- ÖZEL HABER

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'nün en önemli yangın gözetleme kulesi olan Gemlik Yellice Kulesi, 35 yıldır Kıymet Ünal'a emanet... Yellice Gözetleme Kulesi'nde duman avcılığı yapan Kıymet Ünal'ın işi, artık bir yaşam biçimi.

O bir duman avcısı- ÖZEL HABER

 

 

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM 

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'nün Personeli Kıymet Ünal, 35 yıldır aralıksız görev yaptığı yangın kulesinden sorumluluk sahasındaki ormanı gözetliyor. Bir elinde dürbün diğerinde telsiz Duman avcılığı yapan Ünal, olası orman yangınlarında ekiplerin yönlendirilmesine yardımcı oluyor. Görevi emekli olan annesinden devralan Kıymet Ünal, işini büyük bir sorumlulukla yürütüyor.

365 GÜN DUMAN AVCILIĞI

365 gün Yellice Gözetleme Kulesi'nde duman avcılığı yapan Ünal, Orman Bölge Müdürlüğü'nün en önemli noktalarından biri olan ve Yalova, Bursa, Gemlik Körfezi'nin yakınlarındaki en ufak bir duman bulutunda telsizini eline alarak yangın müdahale ekiplerini bilgilendiriyor. Ünal, olası orman yangınlarında da ekiplerin en kısa sürede olay yerine giderek alevlere müdahale edebilmelerine katkı sağlıyor.

İŞİ, YAŞAM BİÇİMİ

860 metre yükseklikte bulunan Gözetleme Kulesi'nde eşi Osman Ünal ile birlikte yaşamını sürdüren 2 çocuk annesi Kıymet Ünal, kendi ektiği meyve ve sebzeler ile ihtiyaçlarını karşılıyor, elektrik ihtiyacını da kurulan güneş enerjisini sistemi sayesinde gideriyor. İşini çok sevdiğini belirten Ünal, mesleğinin annesinden kaldığını ifade ederek, "Annem 1977 yılında emekli oldu. Annem emekli olunca mesleği ben devraldım. İşimi çok seviyorum. Her gün elimde telsiz ve dürbünüm Bursa'nın yeşil ve mavi güzelliklerini seyrediyorum. En ufak bir dumanı müdahale ekiplerine bildiriyorum" diye konuştu.

O bir duman avcısı- ÖZEL HABER O bir duman avcısı- ÖZEL HABER O bir duman avcısı- ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!