'Novichok' maddesinden dolayı bilinçlerini yitirdiler

İngiliz polisi, bilincini yitirmiş şekilde bulunan çiftin, eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızının zehirlendiği Novichok maddesine maruz kaldığını duyurdu.

'Novichok' maddesinden dolayı bilinçlerini yitirdiler

İngiltere Terörle Mücadele Birimi Ulusal Koordinatörü Neil Basu, son  gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, çiftten alınan ve incelenmek üzere Porton  Down Savunma Bilimi ve Teknoloji Laboratuvarına gönderilen örneklerde, askeri  nitelikte ve sinir sistemini tahrip eden "Novichok" adlı kimyasala rastlandığını  bildirdi.

Soruşturmayı terörle mücadele biriminin yürüttüğünü anımsatan Basu,  Salisbury Bölge Hastanesinde tedavileri devam eden çiftin durumunun halen kritik  olduğunu söyledi.

Basu, kadının 44, erkeğin de 45 yaşında olduğunu aktarırken, çiftin  İngilterevatandaşı olduklarını açıkladı. Çiftin kimlik bilgilerine ilişkin  herhangi bir bilgi verilmedi.

Çift, geçen cumartesi ülkenin güneybatısındaki Amesbury kasabasındaki  evlerinde bilinçlerini yitirmiş şekilde bulunmuştu. Çiftin yaşadığı kasabanın,  eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızı Yulia Skripal'in zehirlendiği Salisbury  kentine 12 kilometre uzaklıkta olması akıllara yeni bir zehirlenme olayının  yaşanmış olabileceğini getirmişti.

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıktığında  ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere'ye gelen Rus ajan  Sergey Skripal ile kızı Yulia Skripal, 4 Mart'ta Salisbury'de bir bankta  bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Hastaneden taburcu edilen baba kızın  tedavilerine evde devam edileceği duyurulmuştu.

İngiltere, Skripal ile kızının zehirlenmesinde, Rusya tarafından imal  edildiği ileri sürülen, askeri nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir  kimyasal maddenin kullanıldığının kesinlik kazandığını duyurmuştu. Bu maddenin  Sovyetler Birliği tarafından 1970 ve 1980'lerde geliştirilen "Novichok" adlı  kimyasal grubunun üyesi olduğu belirtilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!