Notre Dame Katedrali'nin yeniden inşası için yasa tasarısı

Fransa'nın başkenti Paris'te geçen hafta çıkan yangında büyük zarar gören tarihi Notre Dame Katedrali'nin restorasyon çalışmalara yönelik yasa tasarısı hazırlandı.

Notre Dame Katedrali'nin yeniden inşası için yasa tasarısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkanlığında düzenlenen Bakanlar  Kurulu toplantısının ardından Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında  gelen Notre Dame Katedrali'nin restorasyonuna yönelik hazırlanan yasa tasarısına  ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre tasarıda, 856 yıllık tarihi yapının restorasyonunun 5  yılda tamamlanması öngörülüyor. Çalışmaların bu süre içinde tamamlanması için  bazı yasal zorunluluklar noktasında muafiyet tanınıyor.

Tasarıda, katedralin onarımı için bin avroya kadar bağış yapan  vatandaşların gelir vergisinde yüzde 75 indirim yapılması öngörülüyor.

Onarım için gerekmesi halinde bir kamu kurumu kurulabileceği  belirtiliyor.

Macron, geçen hafta yaptığı açıklamada, katedrali daha güzel şekilde  yeniden inşa edeceklerini ve bunun 5 yılda tamamlanmasını istediğini belirtmişti.

Tarihi Eserlerin Restorasyonu Şirketler Grubu Başkanı Frederic Letoffe  de katedralin yeniden inşa çalışmalarının 10-15 yıl süreceğini ifade etmişti.

856 yıllık tarih yandı

Tarihi Notre Dame Katedrali'nde 15 Nisan'da çıkan yangında, 93 metre  yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çökmüştü. Yangına  müdahale eden yaklaşık 400 itfaiyecinin çalışmaları sayesinde kuzey çan kulesi  ile ana bina kurtarılmıştı.

Paris Savcısı Remy Heitz, yangınla ilgili kaza ihtimali üzerinde  durduklarını ve kundaklamanın söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Savcılıktan yapılan açıklamada da "yapının yangınla istemsiz şekilde  yıkılması" gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı duyurulmuştu.

Başbakan Edouard Philippe, yangında yıkılan kulelerden birinin yeniden  inşası için uluslararası mimari yarışması düzenleneceğini belirtmişti.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yangından ana binanın genel  hatlarıyla kurtarıldığını ancak içerideki birçok eserin tahrip olma riski  bulunduğunu ifade etmişti.

Yangının nedeni henüz bilinmese de itfaiye yetkilileri, alevlerin "6  milyon avroluk yenileme çalışmalarından kaynaklanmış olabileceğini"  belirtmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!