Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Notre Dame Katedrali için dünya ayaklandı! İşte o mesajlar...

Fransa'nın başkenti Paris'te tarihi Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangına ilişkin, ülkeler birlik mesajları paylaştı.

Notre Dame Katedrali için dünya ayaklandı! İşte o mesajlar...

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Twitter hesabından yaptığı  açıklamada, "Notre Dame yangını Fransa için bir felaket, İspanya ve Avrupa için  de. Alevler 850 yıllık tarihi, mimari yapıyı yerle bir ediyor. Bunu unutmak zor  olacak. Fransa bu büyük varlığının kurtarılmasında bizi hesaba katabilir."  ifadelerini kullandı.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de Twitter hesabından Fransızca attığı  mesajda, "Fransızlar için, Avrupalı hepimiz için kalpte bir yıkım."  değerlendirmesini yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Paris'te olanlardan dolayı derin  bir üzüntü duyduğunu belirterek, "Düşüncelerimiz, Fransız dostlarımızla." dedi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert,  Twitter'den yaptığı  paylaşımda, Notre Dame'ın, Fransa'nın ve Avrupa kültürünün sembolü olduğunu  belirterek, "Yanan Notre Dame'ın bu korkunç görüntülerini görmek acı veriyor.  Düşüncelerimizle Fransız dostlarımızın yanındayız." ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Schoz da itfaiyenin,  yangını kısa sürede durdurmasını ve bu sembolü kurtarmasını diledi.

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ise Twitter'dan  yaptığı açıklamada, "Paris'ten ürkütücü ve rahatsız edici kareler. İhtişamlı  Notre Dame Katedrali  yanıyor. Düşüncelerimiz Paris'le birlikte."  değerlendirmesini yaptı.

Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl, soysal medya  hesabından, Hristiyan dünyası için bir ziyaret merkezi, Paris'in sembolü, meşhur  Notre Dame Katedrali'nin  alevler içinde olduğunu gösteren korkunç fotoğrafların  kendisine ulaştığını belirterek, "Düşüncelerimiz Fransız dostlarımızla birlikte."  paylaşımında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da sosyal medya hesabından  yaptığı açıklamada, yangını "kahredici" olarak nitelendirerek, "(Yangın)  Katedrali ve şehri seven dünya genelindeki milyonlar için kalp kırıcı. Yangını  söndürmenizde şans diliyorum." dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, resmi Twitter hesabından yaptığı  paylaşımda, yangınla mücadele edenlere desteğini dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, sosyal medya  hesabından paylaştığı mesajda, "Bugün hepimiz Paris'leyiz." dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, sosyal medyadan dakika  dakika Notre Dame yangınını takip ettiğini belirterek, "Ne korkunç bir an. Tüm  Fransız halkının duygularını paylaşıyorum." mesajını iletti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani de yangınla mücadele  edenlere cesaret dileğinde bulundu.

NATO Genel Sekrereteri Jens Stoltenberg, yayımladığı mesajda,  yangından üzüntü duyduğunu vurgulayarak, "Düşüncelerimiz, Avrupa'nın bu büyük  sembolünü kurtarmaya çalışanlarla ve Fransız halkıyla." ifadesini kullandı.

Vatikan'dan yapılan açıklamada, Notre Dame Katedrali'ndeki yangının  büyük şok ve üzüntüyle karşılandığı, bu dramatik durumla mücadele eden  itfaiyeciler için dua edildiği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından, "Paris'teki Notre  Dame Katedrali'ndeki devasa yangını izlemek korkunç. Belki yangını söndürmek için  uçan su tankerleri kullanılabilirdi. Hızlı hareket edilmeli!" mesajını paylaştı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de Twitter hesabından yaptığı  paylaşımda, "Notre Dame tüm dünyadaki insanlar için ikonik bir inanç sembolü ve  Tanrı'nın evini alevler içinde görmek iç parçalayıcı. Düşüncelerimiz ve  dünyalarımız, Paris halkı ve itfaiyecileriyle." ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!