Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Norveç sandığa gitti

NORVEÇ, sandık başına gitti. Pazar günü saat 13.00'den itibaren kurulan sandıklarda oy verme işlemi, pazartesi günü saat 08.00'de başladı.

Norveç sandığa gitti

3 milyon 641 kişinin oy kullanma hakkı bulunan ülkede, Sosyal Demokrat İşçi Partili Başbakan Jens Stoltenberg, oyunu erken saatlerde kullandı. Seçim öncesi yapılan son kamuoyu araştırmaları Başbakan Stoltenberg'in koltuğunu Sağ Parti lideri Erna Solberg'e kaptıracağını gösterdi.

Oy verme işleminin başlaması ile sandık başına giden seçmenler, Stoltenberg Hükümeti'nin 300 bin kişiye iş imkanı sağlamasına rağmen, Breivik olayları ardından verdiği sözleri tam olarak yerine getirmediği için hükümet değişikliğinden yana olduklarını söyledi. Erna Solberg, başbakanlık koltuğuna oturmaya ve hükümeti kurmaya hazır olduğunu belirtirken, eşi Sindre Finnes de başbakanlık konutuna taşınmak için hazırlıklara başladığını söyledi. Başbakan Jens Stoltenberg ise, seçim sonuçlarını beklemek istediğini ve ilerisi için konuşmak istemediğini söyledi. Seçimlerde iktidardaki İşçi Partisinin yüzde 1.9 oy kaybıyla yüzde 28.6, sağ partinin ise yüzde 0.4 oy artışı ile yüzde 27.3 oy alması bekleniyor, Sağ Parti lideri Erna Solberg'in hükümeti kurması durumunda muhtemel iktidar ortağı olması beklenen aşırı sağ İleri Adım Partisinin de yüzde 0.4 artış ile yüzde 14.2 oy alması bekleniyor. 169 sandalyeli parlamentoda işçi partisinin 54, Sağ Partinin 46, aşırı sağ İleri adım Partisinin ise 30 sandalyesi bulunuyor. Yapılan genel seçimlerde ülkede yayan göçmenlerden sadece vatandaşlığa geçenler oy kullanabildi. Seçim neticesini ülkenin petrol zenginliklerini nasıl kullanılacağı belirleyecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!