Nokia telefon satışları resmen dudak uçuklatıyor!

Nokia telefonlarını yeniden piyasanın etkin gücü haline getirmek için 1 Aralık 2016 kurulan HMD Global, o günden bu yana yaptığı Nokia telefon satışları ile dikkat çekiyor. Son olarak 100 milyon dolar yatırım alan şirket, piyasaya değerini 1 milyar doların üzerine çıkarttı.

Nokia telefon satışları resmen dudak uçuklatıyor!

Peki şirket 1 yılda neler yaptı? İlk yılında 70 milyonun üzerinde Nokia marka telefon satan şirket, satış operasyonlarını 80'den fazla ülkeye genişletti. Nokia telefonlar tüm dünyada 250 binden fazla perakende satış noktasında satılırken, Nokia'nın bu yeni döneminde tüm dünyada 600'ün üzerinde doğrudan satış ortağı bulunuyor. HMD Global, 2017 mali yılında 1,8 milyar Euro (2,13 milyar ABD doları) toplam gelir elde ettiğini ve 65 milyon Euro (77 milyon ABD doları) operasyonel kaybı olduğunu duyurdu.

Bu ilgi çekici satış istatistikleriyle beraber, Finlandiya merkezli girişim iş operasyonlarını ölçeklendirmek ve ikinci yılında şirketin büyümesini finanse etmek için birden fazla yatırımcıdan ek 100 milyon dolar kaynak sağladı. DMJ Asia Investment Opportunity ve FIH Mobile'ın bir yan kuruluşu olan Wonderful Stars şirketinin de katılımıyla düzenlenen bu yatırım turunun öncülüğünü Alpha Ginko vasıtasıyla Cenevre merkezli Ginko Ventures yaptı.

Nokia 2017'den sonra 16 cihaz piyasaya sürdü

Geçtiğimiz yıl düzenlenen MWC 2017'den sonra, 16 yeni cihazı satışa sunulmuş olmasının bu başarıda büyük katkısı bulunuyor. Android One tarafında Google, telefonların kamera özellikleri tarafında da ZEISS gibi şirketlerle ortaklık kuran şirket, böylece telefonlarını geniş bir kitleye rahatılıkla yaydı. HMD'nin açıklamasına göre, 2018 yılında Android One'lı telefonlar şirketin yeni odak noktası haline gelecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!