Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

NİLÜFER DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

25-30 Mayıs 2011 tarihleri arasında Nijerya'nın başkenti Abuja'da düzenlenen Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında (ISO 2011) Nilüfer Fen Lisesi öğrencileri Biyoloji ve Tüm Bilimler alanlarında dünya birincisi oldu.

NİLÜFER DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Binlerce öğrenci arasından seçilerek ISO2011'e gelen 18 ülkeden 86 üstün başarılı öğrenci beş branşı (Matematik-Fizik-Kimya-Bilgisayar-Biyoloji ) kapsayan iki günlük zorlu bir sınava tabi tutuldular. Bursa Nilüfer Liseleri öğrencilerinden Fatih Furkan Yılmaz ve Enes Altınel Biyoloji alanında dünya birincisi olurken aynı zamanda "Tüm Bilimler"(Matematik-Fizik-Kimya-Bilgisayar-Biyoloji) genel sıralamada en yüksek derece olan Platin madalya ile ödüllendirildiler.
Soruları hazırlayan akademik komite Nilüferli öğrencilerin üstün başarılarını överken ülkenin önde gelen kurumu Uluslararası Nil Üniversitesi ise öğrencilerimizi bünyesine katmak üzere üniversite eğitimini kapsayan "tam burs" ile ödüllendirdi. Dünya medyasının da yakından takip ettiği organizasyonda öğrenciler ilgi odağı haline gelirken birçok televizyon kanalına da röportaj verdiler.
Olimpiyatlardan sonra Nilüferli öğrenciler Nijerya'da çok renkli geziler ve faaliyetlerde de bulundu. Mısır'ın başkenti Kahire'de şehir turu ve piramitleri de ziyaret ettiler.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!