Nilüfer'den dünyaya barış çağrısı

Nilüfer Belediyesi, her yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde düzenlediği Barış Şenlikleri'ni bu yıl ilk kez uluslararası bir kimliğe büründürdü. 1-2 Eylül 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen Türk-Yunan Dostluk Festivali dünyaya barış mesajı verdi.

Nilüfer'den dünyaya barış çağrısı

Festivalin ilk gününde Nilüfer Belediyesi tarafından Gölyazı Kültürevi olarak kullanılmak üzere restore ettirilen Panteleiman Kilisesi'nde, Yorgos Kotzaeridis'in imzasını taşıyan "Veria&Karaferye'ye Seyahat-Karşıyaka'dan Kareler" ve "İki Yakadan Sesler" sergilerinin açılışı yapıldı. Şenliğe CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan'ın yanı sıra Veria Belediye Başkanı Harikleia Ousoultjoglou, Serez Belediye Başkan Yardımcısı Panagiotis Grigoriadis de katıldı.
Gölyazı ve Görükle'den Yunanistan'a göç edenler, atalarının yaşadığı topraklarla buluştu. Sergide yer alan fotoğraflar, her iki yakanın mübadillerine nostalji yaşatırken, barış ve dostluk mesajlarının verildiği konuşmalarda iki ülkenin kültürüne vurgu yapıldı. Yorgos Kotzaeridis, Türk-Yunan dostluğu için somut adımlar atarak dedesine verdiği sözü yerine getirdiğini söyledi. Henüz birkaç gün önce Makedonya'nın Ohrid kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Ohrid Koro Festivali'nde dünya ikincisi olan Nilüfer Çok Sesli Korosu'nun konserinin ardından konuklar Gölyazı Meydan'a yürüdü. Kortejde Nilüfer Belediyesi ile Yunanistan'dan gelen ekipler gösteri yaptı. Meydanda yapılan halk dansları gösterilerine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve konuk belediye heyetleri de katıldı.
Festivalin ilk günü, İhsaniye Meydanı'nda düzenlenen Dünya Barış Günü konseri ile noktalandı. Konser öncesinde bir konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey, iki ülkenin dünya barışı adına önemli bir organizasyona imza attığını belirtirken, "İnadına barış, inadına özgürlük" çağrısıyla konuşmasını tamamladı. Konserde ilk olarak Cafe Aman İstanbul Grubu iki yakanın tanıdık ezgilerini seslendirdi, ardından ünlü sanatçı Leman Sam, şarkılarıyla Nilüferlileri coşturdu. Barış ve kardeşlik mesajlarıyla büyük alkış alan Leman Sam, Cafe Aman İstanbul Grubu'nun yanı sıra kızı Şehnaz Sam'la da aynı sahneyi paylaştı.
Yaklaşık iki buçuk saat süren konserin ardından Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey, sahneye davet ettiği konuk belediye başkanlarına zeytin dalı verdi.

Nilüfer'den dünyaya barış çağrısı Nilüfer'den dünyaya barış çağrısı Nilüfer'den dünyaya barış çağrısı Nilüfer'den dünyaya barış çağrısı Nilüfer'den dünyaya barış çağrısı
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!