Nilüfer'de imam hatip eylemi

Bursa'nın merkez Nilüfer İlçesi'nde bulunan Özlüce İlköğretim Okulu'nun imam hatip lisesine dönüştürüleceğini öğrenen veliler ellerinde pankartlarla eylem yaptı. Eyleme katılan türbanlı bir velinin imam hatip yapılmaması için imza atması dikkat çekti.

Nilüfer'de imam hatip eylemi

Merkez Nilüfer İlçesi'ndeki Özlüce İlköğretim Okulunda eğitim gören 70 öğrencinin velisi kendilerinden onay alınmadan okulun imam hatip lisesine dönüştürüleceği gerekçesiyle çocuklarının bir başka okula kayıtlarının aktarıldığını iddia ederek bir araya geldi. Öfkeli veliler Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünde eylem yaptı.
Okullarının imam hatip lisesi yapılacağını belirten Özlüce İlköğretim Okulu Aile Birliği Üyesi Tülay Temel, "Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik'ten aldıkları bilgiler doğrultusunda okullarının imam hatip lisesine dönüştürüleceğini ve eğitim gören öğrencilerin Hüsnü Züber İlköğretim Okulu'na nakledileceğini öğrendiklerini söyledi. Temel," Veliler olarak bizim böyle bir talebimiz olmadı. Yapılan işlem Milli Eğitim Bakanlığı'nın 5 Haziran 'da yayınladığı genelgeye aykırı. Çünkü Bakanlık öğrencilerin nakillerinin yapılabilmesi için velilerin itirazının olmaması gerektiğini söylüyor. Biz yetkilileri genelgeye göre hareket etmeleri gerektiği konusunda uyarıyoruz ve itirazımızı dile getiriyoruz" dedi. 
2011-2012 eğitim öğretim yılında okul inşaat halindeyken çocuklarını adrese dayalı kayıt sistemi nedeniyle Özlüce İlköğretim Okulu'na göndermek zorunda kaldıklarını söyleyen Tülay Temel, öğrencilerin inşaat işçileriyle iç içe ve matkap sesleri arasında eğitim gördüğünü anlattı. Veliler olarak okula pek çok konuda katkı koyduklarını ve bu yıl okulun marka bir okul haline geldiğini ifade eden Temel, okulun her türlü alt yapısının ilköğretim seviyesine göre tamamlandığını belirtti. Okulu yeterli sayıda ilköğretim öğrencisinin hizmetine sunulmak yerine neden önce imam hatip okuluna dönüştürülüp sonrasında içini dolduracak öğrenci arayışına gidildiğini soran Temel, imam hatip lisesi açmayı gerektirecek öğrenci sayısının bulunmadığını vurguladı.  Kadir Kıran isimli birinci sınıf öğrencisinin okulunun dönüştürülmesiyle ilgili düşüncelerini paylaştığı mektubu okumasının ardından veliler Özlüce İlköğretim Okulu'nun imam hatip lisesine dönüştürülmemesi için imza kampanyası düzenledi. 1 saat süren eylem olaysız şekilde dağıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!