Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

NİLÜFER'DE ENGELLİ SEMİNERİ

Nilüfer Belediyesi, engelli yaklaşımı ve iletişimi hakkında seminer düzenledi.

NİLÜFER'DE ENGELLİ SEMİNERİ

Nilüfer Belediyesi Engelliler Hizmet Birimi tarafından düzenlenen programda, yapılan anket sonuçları ve engellilere yönelik kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirmesi gereken sosyal kültürel hizmet yükümlülükleri de ele alındı. Konak Kültürevi'ndeki toplantıya Nilüfer Belediyesi personelinin yanı sıra çocuk gelişimi bölümünde öğrenim gören öğrenciler katıldı. Nilüfer Belediyesi tarafından yapılan kurum içi anketin sonuçlarını paylaşan Nilüfer Belediyesi Engelliler Hizmet Birimi sorumlusu Sosyolog
Gülbiz Alkan, "Toplumda engelli insanlara değişik gözle bakmamalıyız. Türkiye'de engellilerle ilgili olumsuz düşünce yok, ama toplumumuz engelliliğin bir sınav olduğunu düşünüyor. Ankete göre kendi içimizde engellilikle ilgili algılama ve tanımlama zorluğu yaşandığı ortaya çıkıyor" dedi.
Türkiye'de toplumsal hayatta yapılan projelerde engellilere gereken önemin verilmediğini ifade eden Alkan, "Bir kenti engellilere uygun hale getirirseniz o hizmetlerden herkes faydalanır. Bu modele evrensel tasarım denilmektedir. Evrensel tasarım hiçbir grubu ayırmaz. Nilüfer Belediyesi kentin planlı büyümesinde önemli rol oynarken, evrensel tasarımı dikkate alan bir kurumdur" şeklinde konuştu.
Nilüfer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Psikoloğu Gülşah Toy ise, iletişim ve engelli yaklaşımı hakkında bilgi verdi. Bu arada, Çorlu Tekirdağ 75. Yıl Mükerrem Ali Kayan İlköğretim Okulu öğrencilerinin otizmle ilgili duygu ve düşüncelerini anlattıkları resimler de sergilendi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!