Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap

Nilüfer Belediye yeni hizmet binasının inşaatıyla ilgili bir yerel gazetede yer alan iddialara Başkan Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap geldi. Bozbey, "Bir rant varsa o rant kamunun rantıdır. İnşaatı yapan firma karşılığında bizden eski hizmet binamızın yerini almıştır, yeni inşaatta taşma yapması bu firmaya kazanç değil olsa olsa fazladan masraf getirecek bir durumdur" dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Nilüfer Belediye yeni hizmet binasının inşaatıyla ilgili bir yerel gazetede yer alan iddialara Başkan Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap geldi.
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, düzenlediği basın toplantısında, son zamanlarda bir medya grubu tarafından Nilüfer Belediyesi'nin kurumsal anlamda her şeyin altında bir rant, bir yanlış varmış gibi yıpratılmaya çalışıldığını belirterek, "Bunlara hakikaten üzülüyoruz. Varsa bir  yanlışlıklar bunların  kamuoyu ile paylaşması basının görevidir. Bu yanlışlıkları da düzeltmek devlet ile bizlerin görevidir. Ancak kasıt ve maksatlı bir şekilde yapıldığı zaman bunu farklı değerlendirmek gerekmektedir. Yani başlık farklı içerik farklı kesinlikle olmamalıdır. Basına da zaten bu yakışmaz. Bizlerde yıllardır gazete okuyoruz. Tabi ki eleştireceksiniz. Hiçbir zaman için hiçbir basın mensubu arkadaşımız Mustafa Bozbey ile ilgili şunu diyemez, 'Mustafa Bozbey bizi aradı, tenkit etti'. Bizlerden de bilgi alıp paylaşsınlar. Bizlerin de orada ifadeleri geçsin istiyoruz. Tabi yazılması gerekiyorsa, doğru bilgileri aldılarsa" dedi.

"BAŞLIK FARKLI, İÇERİK FARKLI"
Bugün bir medya grubunda yer alan haberle belediyenin birilerine rant sağladığı yönünde iddiaların ortaya atıldığına dikkat çeken Bozbey, "Başlığa baktığımızda kocaman bir başlık. Sanki birilerine Nilüfer Belediyesi rant sağlamış gibi. Altını okuduğunuzda farklı şeyler ima ediyor. Toplumumuzda sayfanın başına bakarlar. 5 santim boyutunda bir başlıkta altının da o başlığı destekleyecek içeriği olması lazım. Bu neyi getirdi, hukuksal anlamda hukuksal takibini yapacağız demektir. Çünkü, hiç kimsenin kamuoyunu farklı şekilde algılatmaya hakkı yoktur.  Bu yanlışlığın düzeltilmesi mutlak zorunludur. Nilüfer Belediyesi yeni hizmet binasının projesini aynı şekilde ihale ettik. Biz farklı bir şey yapmadık ki. Sonuçta biz 2 bin metrekare alanı kamuya kazandırıyorsak, belediyenin kaybı değildir ki, kamunun kazancıdır bu. Kamuoyunun bu konuda aydınlatılması ve bu kuruluşun bir süredir yapmış olduğu haberlerle ilgili kamuoyunun dikkatini çekmek isterim. Nilüfer Belediyesi üzerinden tiraj artırmaya çalışıyorlarsa bu yanlıştır" diye konuştu.

"PARA DEĞİL TAKAS  YOLUYLA İHALE ETTİK"
"Biz bu ihalede belediye binamızın mevcut daha önceki yerine karşılık yaptırıyoruz" diyen Bozbey, belediye olarak kendilerinin bu projede bir bedel ödemediklerini söyledi.
'Yıllardır Nilüfer Belediyesi neden bina yaptırmıyor' diye eleştirildiklerini hatırlatan Başkan Bozbey, "Biz Nilüfer Belediyesi olarak para verip de bir bina yaptırma düşüncemiz yok. Tam tersine bütçemizden para harcamayarak bir belediye binasına kavuşmak istiyoruz' dedik. Bu anlamda da mevcut barakaların olduğu yerde plan tadilatı yapılmış, burasının  karşılığında da bu binayı yaptırıyoruz. Para vermiyoruz ve bunu da yaptırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Belediye bütçesinden 15-20 milyon lira harcamamış olduk. Burada da bu binayı yaparken projeleriyle yapıyoruz" şeklinde konuştu.

"HUKUKSAL SÜRECİ BAŞLATIYORUZ"
Bundan sonra hukuksal sürecin başlayacağının altını çizen Bozbey, sözlerini şöyle sürdürdü;
"Nilüfer Belediyesi  olarak kurumun bu şekilde yıpratılması taraftarı değiliz. Nilüfer Belediyesi Türkiye'nin öncü, lider belediyelerinden bir tanesidir. Nilüfer Belediyesi'nin yapmış olduğu uygulamalar bir çok belediye tarafından örnek alınmaktadır. Basının bazı yazılarında savcıları göreve davet etmesinin bir görevi olmadığını da belirtmek istiyorum. Zaten yazıları savcılık takip ediyor. Varsa bir şey zaten soruşturacaktır. Ancak basın tarafından illa şunu da soruşturun diye bir şey yapılması basın etiğine aykırıdır."


İDDİAYI ÇÜRÜTEN AÇIKLAMA
Yapılan haberde ismi geçen firma ile belediye hizmet binasını yapan firma arasında bir bağlantı olmadığına dikkat çeken Mustafa Bozbey, "Yazılan o firmaya biz ihale vermedik ki, bizim ihaleyi verdiğimiz firma İlay Enerji Yatırım Danışmanlık San. Ve Tic. A.Ş.'dir. Burada zikredilen başka bir firma. Bu bile kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir davranış olduğunun apaçık göstergesidir" dedi.

"RANT VARSA O DA BELEDİYENİN RANTIDIR"
Halen yapımı devam etmekte olan Belediye Hizmet Binası Kent Meydanı Projesi'nin onaylanmış proje olduğunu hatırlatan Bozbey, belediye binasının mimari projelerinin 2001 yılında ihale yöntemiyle elde edildiğini söyledi. Bozbey, "Projelerde metrekare anlamında bir değişiklik yapılmamıştır. Yapılmış olsa bile bu durum inşaatı yapan firmaya bir kazanç sağlamayacağı için burada birilerine rant sağlamak söz konusu değildir. Bir rant varsa o rant kamunun rantıdır. İnşaatı yapan firma karşılığında bizden eski hizmet binamızın yerini almıştır, yeni inşaatta taşma yapması bu firmaya kazanç değil olsa olsa fazladan masraf getirecek bir durumdur" diye konuştu.

"BÖYLE BİR ŞEY OLSA BU FİRMANIN ZARARINA"
İnşaat alanıyla ilgili yerin projede yer alan kısmın sonradan projeye dahil edilme gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getiren Bozbey, "Böyle bir şey olsa bu da bizim menfaatimize.  Fazla bir yer yaptırıyoruz diye biz ilave para vermiyoruz ki. Tam tersi çıkacaksa bu para firmadan çıkacak. Kamunun karı. Kamuya kazandırıyoruz ama biz suçlanıyoruz.  Basının içinde yer alanlar, basının kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmamaları çok önemlidir. Biz nasıl bu anlamda kullanmıyorsak basında yer alan insanların kendi bireysel amaçları doğrultusunda hareketlerin yapılmaması konusunda dikkatli olması lazım" diye konuştu.

Nilüfer Belediyesi olarak 2013 Temmuz ya da Ağustos aylarında yeni hizmet binasına taşınacaklarını dile getiren Bozbey, meydan çalışmalarının bitirilmek üzere olduğunu, kentte meydan diye tabir edilen alanın oluşacağına inandıklarını belirtti.
 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'den tokat gibi cevap
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!