Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nilgün Soydan'dan reddi hakim talebi

DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in kızı Nilgün Soydan, babasının mezarı başındaki sözleri nedeniyle 6 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada mahkemenin tarafsızlığına ilişkin endişe uyandırdığı gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu.

Nilgün Soydan'dan reddi hakim talebi

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanık Nilgün Soydan ve taraf avukatları hazır bulunurken müşteki Celal Adan katılmadı. Hakim müşteki Celal Adan'ın ifadesinin Ankara'dan talimatla alındığını belirtti. Celal Adan'ın ifadesine karşı söylecekleri sorulan Nilgün Soydan "Ben Celal Adan ile karşılaşmak ve buna göre beyanda bulunmak isterim" şeklinde cevap verdi.

Sanık avukatları müştekinin ifadesinin alınması sırasında mahkemede hazır bulunmasını istediklerini ayrıca belirttikleri hususların talimat evrakına yazılmayarak müştekinin etkin şekilde ifadesinin alınmadığını bu nedenle soru sorma haklarını kullanamadıklarını ve savunma haklarının kısıtlandığını belirtti. Sanık avukatlarının sözleri üzerine mahkeme sanığa atılı suçun hakaret ve iftira suçu olduğunu müştekiyi ancak iddianamede belirtilen olaylara soru sorulabileceği başka suçtan kesinleşmiş davalara ilişkin soru sorulamayacağı bu hususların yasada açık olarak belirtildiğini ifade etti. Mahkemenin hiçbir kişi ve kurumun yönlendirmesine tabi tutulamayacağını belirten hakim, talimat mahkemesine katılmayı isteyen vekillerin duruşmaya gitmeleri kendi dahilinde olduğunu ifade etti.

MAHKEME TARAFSIZLIĞI ENDİŞE UYANDIRIYOR

Mahkemenin bu sözleri üzerine Soydan'ın avukatı Arzu Becerik müştekinin ifadesinin talimatla alınmasından dolayı soru sorma haklarının engellenmiş ve savunma haklarının kısıtlanmış olduğunu ve mahkemenin tarafsızlığına ilişkin endişe uyandıran görüntü sergilediğini belirterek reddi hakim talebinde bulundu. Hakim Soydan'ın avukatlarına reddi hakim talebi ile ilgili ayrıntılı dilekçe hazırlamaları için süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianamede şüpheli Nilgün Soydan'ın 22 Temmuz 2012 günü eski DİSK kurucusu başkanı ve babası olan Kemal Türkler'in ölüm yıldönümünde mezarının başında kalabalık bir grupla toplandıkları ve bu esnada basına da Celal Adan hakkında cinayetin azmettiricisi ve cinayetin işlenmesinde silah temin ettiği iddialarında bulunduğu ve ayriyeten "kendi katillerinin kurtarılması için büyük çaba sarf etmiştir. Ve emeline ulaşmıştır" şeklinde hakaret içerikli sözler sarf ettiği ifade ediliyor. İddianamede, Soydan'ın 'hakaret ve iftira' suçundan 1 yıl 3 aydan 6 yıla kadar hapsi isteniyor.

AKŞAM

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!