Nikaragua'da binlerce kişi sokaklara döküldü

Devlet Başkanı Daniel Ortega'nın istifası talebiyle Nikaragua'da düzenlenen gösteriler sırasında çıkan şiddet olaylarında 4 kişi öldü.

Nikaragua'da binlerce kişi sokaklara döküldü

Nikaragua'da Devlet Başkanı Daniel Ortega ile Devlet  Başkanı Yardımcısı olan eşi Rosario Murillo'nun istifasını isteyen binlerce kişi  gösteri düzenledi. 

BBC'nin haberine göre, ülkede nisan ayında sosyal güvenlik sisteminde  değişiklik talebiyle düzenlenen gösterilerin ardından muhalefet, yerel dernekler  ve Ortega yönetimi arasında yürütülen uzlaşı görüşmelerinin çıkmaza girmesi  üzerine protestocular, devlet başkanının istifası talebiyle başkent Managua ve  diğer kentlerde sokaklara döküldü.

Polis ve görgü tanıkları, ana yolların kapatıldığı gösteriler  sırasında çıkan şiddet olaylarında 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Nikaragua'da kararnameyle kabul edilen sosyal güvenlik reformları  çerçevesinde işçiler ile çalışanların emeklilik katkı paylarını artıran ve yardım  ödeneğinde kesinti öngören yasal düzenleme hayata geçirilmişti.

Bunun üzerine işçi ve emekliler, nisan ayında gösteriler başlatmış,  güvenlik güçleriyle protestocular arasında çıkan çatışmalarda en az 76 kişi  yaşamını yitirmişti.

Nisan ayındaki gösteriler, Ortega iktidarında Nikaragua'da en fazla  can kaybının yaşandığı iç karışıklık olarak gösteriliyor.

Nikaragua'da 1970'lerde Anastasio Somoza iktidarının devrilmesine  yardım eden eski Sandinista gerillası Ortega, göstericiler arasına suçlular ve  çete üyelerinin sızdığını savunurken, muhalif aktivistler Devlet Başkanı'nı halkı  baskı altında tutmakla suçlamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!