Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nijeryalı Müslümanları katletme tehdidi

Dünyanın birçok petrol zengini ülkesinde yaşanan iç karışıklıklar, Nijerya'da Müslüman ve Hristiyan silahlı kuvvetler üzerinden yürütülüyor. Genelde petrol şirketlerine yaptığı saldırılarla ön planda olan MEND, Müslümanları katletmekle tehdit etti

Nijeryalı Müslümanları katletme tehdidi

Dünyanın 8. büyük petrol ihracatçısı olan Nijerya'da hükümet ve Boko Haram arasında görüşmelerin yapılması için girişimler sürerken, Hristiyanlardan oluşan silahlı Nijer Deltası'nı Özgürleştirme Hareketi (MEND)'nden 'Müslüman İmamları öldürme, camileri bombalama, hac kamplarını ve İslami kurumları yok etme tehdidi' geldi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan Nijerya'nın petrol kuyularına ve işletmelerine yaptığı saldırılarla bilinen ve Delta bölgesinde yaşayan Ijaw halkının petrol gelirlerinden hak ettiği payı alamadığından hareketle yıllardır bölgede çeşitli eylemler yapan MEND örgütü, bu sefer Boko Haram'ın Hristiyan kurumlara saldırılar düzenlemesi sebebiyle kendisini Hristiyanların hamisi ilan etti.

31 Mayıs 2013 tarhihinden itibaren Nijerya'daki Hristiyan nüfusu koruyacağını söyleyen grup sözcüsü Jomo Gbomo, 'kod adı 'Operasyon Barborossa' ismindeki operasyonlar Nijerya'daki Hristiyanları büyük bir yıkımdan kurtaracak' şeklinde konuştu.

LİDERLERİ 24 YIL ALDI
Güney Afrika resmi basın ajansı geçtiğimiz ay Nijerya'da Ekim 2010'da ülkenin 50. bağımsızlık yıl dönümü kutlamaları sırasında 12 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı iki bombalı saldırıdan sorumlu tutulan Henry Okah için, toplam 24 yıl hapis cezası verildiğini bildirdi. Olaydan sonra Nijerya'dan kaçan Okah, bir süre önce Güney Afrika'da yakalanmış ve yargılanmaya başlamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!