Nijerya'da silahlı saldırı: 15 ölü

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeybatısında meydana gelen silahlı saldırıda, 15 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Nijerya'da silahlı saldırı: 15 ölü

Nijerya Haber Ajansı'na (NAN) göre, Zamfara eyaletine bağlı Zakuna  köyünde, silahlı bir grubun saldırısında 15 kişi yaşamını yitirdi.

Zamfara Eyalet Polis Sözcüsü Muhammad Shehu, yaptığı açıklamada,  saldırıda yaralananların tedavi altında olduğunu belirterek, olayla ilgili  soruşturmanın başlatıldığını kaydetti.

Saldırıdan dolayı çok sayıda kişinin korkudan bölgeyi terk etmek  zorunda kaldığı bilgisini paylaşan Shehu, çok sayıda büyükbaş hayvanın telef  olduğunu ifade etti.

Bölge, zaman zaman çobanlar ile çiftçiler arasındaki şiddetli  çatışmalara sahne oluyor. Son olarak Zamfara eyaletinde, geçen hafta gerçekleşen  silahlı saldırıda 26 kişi yaşamını yitirmişti.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler,  çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia  ediyor.

Fulani çobanlarının ise ülkede Hristiyanların çoğunlukta olduğu güney  bölgelerinde, 18. yüzyıl İslam alimi Şeyh Osman Dan Fodio'nun öğretilerini  yaymaya çalıştığı ileri sürülüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!